Ürün Teknoloji 01 ŞUBAT 2013 / 15:09

Bakterilere karşı teknolojik duruş

IBM Araştırma birimi ile Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsü; yüzde 90’ından fazlası su olan, sağlık sektöründe değişik alanlarda kullanılabilecek antimikrobiyal (mikrop öldürücü) hidrojelden oluşan yeni bir teknolojiyi duyurdu. Bu yeni yapı; hastane ortamlarının ve tıbbi gereçlerin dezenfekte edilmesi, koruyucu kaplamalar ve hastalara daha etkili tedavi sağlayan enjeksiyonları kapsıyor. Jel; yaraları iyileştirme, implantasyon ve kateter kaplamaları, deri enfeksiyonları ya da ağız rahatsızlıkları için krem ya da enjeksiyon tedavisinde kullanılmak için uygun.

İnsan sağlığını iyileştirmek için IBM laboratuvarlarında 4 yıl önce başlatılan IBM nanotıp polimer programının temeli, geleneksel yarı iletken teknolojileri için kullanılan maddelere dayanıyor. Öte yandan bu ilerleme, IBM ve Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsü arasındaki işbirliği programının kapsamını da genişletecek.

 

Sorunlarla savaş silahı

Sentetik hidrojel, vücut ısısına getirildiğinde kendiliğinden biçim kazanıyor. Bu özellikleriyle hidrojel; hastane çalışanları, ziyaretçiler ve hastaların devamlı karşılaştıkları ciddi sağlık sorunlarıyla savaşmaları için önemli bir araç halini alıyor.

Mikroplu yüzeylere uygulandığında hidrojelin pozitif yükü, bir kara delik içerisindeki yer çekimi gibi tüm negatif yüklü mikrobiyal membranları kendine çekiyor. Fakat bakterilerin tekrardan oluşmasına engel olmak için birçok antibiyotik ve hidrojel, bakterilerin iç yapılarını hedef seçerken yeni hidrojel ise bakterileri, membranları yok ederek öldürüyor ve bir daha ortaya çıkmalarını engelliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics