Ürün Teknoloji 22 TEMMUZ 2011 / 12:59

Bankacılıkta self-servis gelişiyor

Kiosk alanının uzman şirketlerinden NCR, şube bankacılığında self-servis dönemine damga vuracak SelfServ adı altındaki yeni ürünlerini tanıttı. SelfServ 4 ve SelfServ 8, rutin finansal işlemleri veznelerden kiosklara aktararak, banka çalışanlarının bu işlemler yerine müşteri ilişkilerini geliştirmeye zaman ayırabilmelerini sağlıyor. Şubede ya da şube dışında yeni bir müşteri kanalı arayışında olan finans kuruluşlarına bilgisayarlı hizmet seçenekleri sunan yeni nesil kiosklar, banka müşterilerine veznede kuyruğa girmeden; hesap açma, hesap üzerindeki işlemleri gerçekleştirme, finansal ürün araştırma ve satın alma gibi tipik şube işlemlerini kolayca gerçekleştirebilme olanağı sunuyor.
Geniş dokunmatik ekran teknolojisiyle donatılmış olan NCR SelfServ’in yeni modellerini kullanan bankalarda müşteriler; fatura ödeme, para aktarma, hesap özeti yazdırma gibi olanaklar sunuyor. Ayrıca genelde banka içerisinde halledilebilen tüketici kredisi, kredi kartları faiz oranları ve sigorta bedeli araştırması gibi işler de bu ürünler sayesinde gerçekleştirilebilecek. Kioskun diğer yetenekleri arasında; fiyat teklifi alma, ürün ya da hizmet başvurusunda bulunma ve üçüncü kişilerle bilet satın alma ya da onların ceza ödemelerini gerçekleştirme gibi işlemler bulunuyor.
Bilgi için: www.ncr.com
ETİKETLER : Sayı:831

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN