Ürün Teknoloji 27 ŞUBAT 2011 / 18:00

Bazı aksaklıklar olsa da, Tivibu ülke geneline yayılıyor

IPTV hizmeti Tivibu, Türkiye’nin 30 ilinde kullanımda.

Konuyla ilgili olarak hem basın mensupları hem de içerik üreticileri için düzenlenen toplantıda ilk konuşmayı yapan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, modemden bağlantı sağlayan bir kutu aracılığıyla ekranlara verdikleri televizyon hizmetlerini artık “Tivibu Ev” markası altında konumlandıracaklarını açıkladı.
Bilgisayarlardan verilen Tivibu yayını için “Tivibu Web”, mobil cihazlardan takip edilebilen yayınlar içinse “Tivibu MobilTV” isimlerini kullanacaklarını açıklayan Yılmaz, internet, televizyon ve telefon hizmetlerini tek bir elden vermek istediklerini açıkladı.

Canlı yayınlar geri alınarak izlenebiliyor
Tivibu’nun özelliklerinden belki de en önemlisinin canlı yayını durdurabilip, bunun 1,5 saate kadar geri alınabilmesi olduğunu belirten Tivibu İçerik Direktörü Eşref Günaydın ise, kaçırılan dizilerin “Tekrar İzle” seçeneğiyle istenen zamanda izlenebileceğini aktardı. “Kirala İzle” seçeneğinde ise kullanıcılar, sanal mağazadan fiyatları 1 ile 5 lira arasında değişen istedikleri filmleri kiralayabiliyor ve bu filmi 48 saat boyunca istediği kadar da izleyebiliyor. “Seç İzle” seçeneği sayesinde Dizi, Belgesel, Spor, Sinema gibi başlıkların altında toplanan programlar, paketler halinde satın alınarak izlenebiliyor.
Sosyal ağ meraklıları da düşünülmüş ancak klavye unutulmuş
Sistem içinde Twitter da bulunuyor. İzlenen kanal doğrudan Twitter üzerinden paylaşılabilirken, 140 karakterlik mesajlar da televizyondan sanal ekran kullanılarak girilebiliyor. Yani Tivibu’da klavyeli bir uzaktan kumanda bulunmuyor.
IPTV hizmeti “Tivibu Ev”e artık 30 ilden ulaşılabilecek.Kanalların istedikleri gibi anket yapabilecekleri bir ortamı da onlara sağlayan Tivibu, şu an henüz hazırlık aşamasında olan ‘videoda görülenlerin satın alınabilmesi’ seçeneğini de gelecekte kullanıcılara ve reklamverenlere sunacak. Edinilen bilgilere göre, bu servis kullanılabilir durumda.
Ancak konuyla ilgili uygun mevzuatın BTK ve RTÜK tarafından hazırlanması bekleniyor.
Toplantıya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve RTÜK Başkanı Prof.Dr. Davut Dursun ile Türk Telekom Genel Müdürü Gökhan Bozkurt da katıldı.
ETİKETLER : Sayı:810

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics