Ürün Teknoloji 11 MAYIS 2015 / 08:34

Bilkent Üniversitesi rüyaları görüntüledi

Bilkent Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda rüya görürken yaşanan beyin faaliyetleri bilgisayara aktarıldı. Geliştirilen yöntemle uyanıkken kurulan hayaller ve düşünceler de görüntülenebiliyor.

Uyurken ya da uyanıkken kurulan her türlü hayali görüntüleyen sistem, görsel algıyı artırma amacı ile geliştirildi. Bunun yanı sıra uyurken gerçekleştirilen beyin faaliyetlerini görüntüleyip, anlamlandırmaya yarayan teknoloji, görme engelli bireyler için de umut ışığı olabilecek nitelikte.

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Çukur, projelerinin literatürde "akıl okuma" olarak tanımladığını söyledi. Çukur, bunun için MR makinesinde beyin sinyallerini kaydettiklerini ve elde edilen bu verileri bilgisayar ortamında modellediklerini ifade etti.

Projenin ilk aşamasında insan beyninin yüzde 30’unu kapsayan görme duyusu üzerine yoğunlaşan uzmanlar, proje için özel olarak hazırlanan MR cihazında birçok farklı kaynaktan toplanan iki saatlik video kayıtları deneklere izlettiriyorlar. Denekler hazırlanan filmi izlerken, araştırmacılar beynin 50 bin noktasında gerçekleşen hareketleri an be an kayıt altına alıyorlar. Araştırmacılar kayıt altına alınan hareketler için dijital modeller oluşturuyorlar. Geliştirilen bilgisayar yazılımı kadın, erkek, çocuk, insan, hayvan, bitki, bina, mobilya, konuşmak, yürümek, ağlamak gibi 2 bine yakın nesne ve hareketi renk ve kontrast görsel özelliklerini de kullanarak beyindeki tepkiler arasındaki ilişkiyi çözümleyebiliyor.

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics