Ürün Teknoloji 15 EYLÜL 2014 / 10:25

Bir IFA’yı daha geride bıraktık…

Beyaz eşyadan telefona birçok yeni ürün IFA 2014’de görücüye çıktı.

Bilgisayarlardan akıllı telefonlara, tabletlere, tüketici elektroniğinden beyaz eşyaya ve mutfak eşyalarına kadar birçok ürünün sergilendiği ve çok önemli ticari anlaşmalara imza atılan bir fuar olan IFA,  5 – 10 Eylül tarihleri arasında Berlin’de gerçekleştirildi. Yaklaşık 1.500 şirketin ürünlerini sergilediği fuarda Türkiye’den Vestel ve Arçelik gibi çeşitli şirketler de aktif olarak yer aldı ve yeni ürünlerini tanıttılar. Vestel, ayrıntılarını haberimizde de okuyacağınız Türkiye’de üretilen iki yeni Android tabanlı telefonunu tanıtırken ayrıca beyaz eşyadan küçük ev aletlerine kadar birçok yeni ürününü oldukça geniş olan alanında katılımcılara sergiledi. Koç Grubu ise Arçelik, Beko ve Grundig markaları ile fuarda yerini aldı. Bu arada Grundig markasının geçtiğimiz yıllara göre daha hareketli olduğunu ve atılım yapmaya hazırlandığını gördüğümüzü belirtmeden geçmeyelim. Şehrin çeşitli yerlerine de Beko reklamlarına rastladık. Arçelik CEO’su Levent Çakıroğlu fuarın açılışında bir konuşma yaptı. İnsanların beklentilerinin değiştiğini vurgulayan Çakıroğlu, Avrupa’da pazar paylarını artırmayı hedeflediklerini aktardı. Bu arada Arçelik’in akıllı telefon üretme planlarının olmadığını da buradan sizlere aktaralım. Fuarda ayrıca Türkiye’den küçük ev aletleri gibi çeşitli kategorilerde farklı irili ufaklı çeşitli şirketler de yer aldı.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da internete bağlanabilen cihazlar (Internet of things) fuarın en önemli trendleri arasında yer aldı. Bir diğer önemli trend ise enerji verimliliği oldu. Birçok şirket enerji tüketimini azaltan teknolojilerini tanıttı ve bu teknolojileri kullanan cihazlar fuarda yerlerini aldı.

Televizyon tarafında 4K teknolojisine sahip televizyonlar büyük ilgi gördü. Geçtiğimiz yıllarda oldukça konuşulan üç boyutlu televizyonlar bu yıl yok denecek kadar azdı. Kıvrımlı televizyonlar ise ekran boyutları büyüyerek yer almaya devam etti. Vestel, Beko, Samsung, Sony, TP Vision ve LG gibi üreticiler yeni televizyonlarını duyurdular.

Taşınabilir bilgisayarlarda ise özellikle hem bilgisayar hem de tablet olarak kullanılan cihazlar ilgi görmeye devam etti. Asus, Dell, HP, Lenovo, Samsung ve Toshiba gibi üreticiler hibrid cihazlarını fuarda görücüye çıkardılar.

Açıkçası bu yıl ben giyilebilir cihazların IFA’da çok konuşulacağını, hatta birçok şirketin giyilebilir cihazları odak noktası haline getireceğini düşünüyor, bekliyordum. Ama akıllı saatten fazlasını fuarda görebildiğimi pek söyleyemeyeceğim. Samsung, Sony, LG, Asus ve Motorola yeni akıllı telefonlarını tanıttılar. Bu arada akıllı saatlerin tasarımlarının eski modellere göre çok ama çok daha güzel ve şık olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Gelelim herkesin dört gözle beklediği yeni akıllı telefonlara. Yeni akıllı telefonlarını duyurmayı planlayan şirketler bu duyurularını IFA’ya sakladılar. IFA’da Huawei, Vestel, Samsung, Sony, Asus, Lenovo ve HTC yeni akıllı telefonlarını duyurdular. Ayrı dünyaların şirketi Apple fuarda yer almasa da iPhone ve iPad aksesuarı üreten şirketler ürünleriyle fuarda yer aldılar. Bu arada fuarda gezerken tesadüfen gördüğümüz bir aksesuar üreticisi bize 9 Eylül’de duyurulacak (ben bu yazıyı yazarken duyurulmuştu) iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’un “dummy” olarak tabir edilen maketlerini gösterdi. Safari haricinde tarayıcılardan canlı olarak takip edilemeyen ve Safari tarayıcılarda da hata veren Apple’ın basın toplantısını izledikten sonra bize gösterilen maketlerin yeni iPhone’larla birebir aynı olduğunu gördükten sonra Apple ile ilgili hiçbir şeyin sır perdesi arkasında olmadığını da anlamış olduk.

Fuar boyunca yeni duyurulan akıllı telefonları yakından görme ve kullanma şansı bulduk. Orta ve üst seviye akıllı telefonların tasarımlarıyla daha şık ve sağlam bir hale geldiklerini söyleyebiliriz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics