Ürün Teknoloji 29 AĞUSTOS 2010 / 18:00

Bir küçücük fıçıcık, içi dolu bilgicik

Western Digital My Passport Elite tasarımıyla insanı heyecanlandıran bir ürün, fakat...
Taşınabilir sabit diskler, teknolojiye dair diğer birçok üründe olduğu gibi bir süredir kişisel eşya muamelesi görmeye başladı. Yani kimse artık bunların içinde nasıl bir disk var, performansı nedir gibi konularla pek ilgilenmiyor. Tüketicinin yegane beklentisi, diski bilgisayarına bağlayıp dosyalarını yedeklemekten ve verilerini taşımaktan ibaret. Bu nedenle üreticiler de artık teknik niteliklerden çok, tasarım ve kullanışlılığa yönelik inovasyonlara yöneliyorlar.
Western Digital’in My Passport Elite modeli, bunların her ikisini bir araya getirmeyi hedefleyen bir ürün. Ofisteki tüm arkadaşların gidip gelip sevdiği bu cihaz, taşınabilirlik ve tasarım açısından gayet başarılı bir profil ortaya koyuyor. Ürünün yalın ve etkileyici tasarımı, kapasite doluluk oranını bir bakışta gösteren bir LED göstergeyle tamamlanmış. Diskin benzerlerinden farklılaşan bir diğer özelliği de masaüstü kullanım için bir beşiğe sahip olması. Böylece kabloyla uğraşmadan, diski bilgisayarınıza önceden bağladığınız beşiğe oturtarak içeriğine erişebiliyorsunuz. USB 2.0 bağlantı arabirimine sahip olan disk genel olarak bu tarz aygıtlardan beklenebilecek bir performans ortaya koyuyor.
Gel gelelim ürünle ilgili bazı ciddi sıkıntılar da var. Örneğin diskin oturacağı beşikte ürünün yerleştirme yönü ve kayarak oturması için olması gereken kılavuz yerleştirilmemiş. Böyle olunca mini USB yuvasını disk üzerindeki oyuğa oturtmak sorun oluyor. Bu nedenle diski beşiğe yerleştirmeye çalışırken yaptığımız denemelerin tabanda derin çiziklere neden olduğunu sonradan fark ettik.
Bir diğer sıkıntı da, Western Digital’in disk formatlamayla ilgili yönergesi. WD, diski piyasaya sürerken içinde bir sanal CD oluşturuyor ve kılavuzundan yazılımına kadar herşeyi bu sanal CD üzerine koyuyor. Mantıklı bir yaklaşım, bu sayede ürünle gelen yazılımları fark etmeden silme riskiniz ortadan kalıyor. Gel gelelim, disk bu haldeyken CD olarak tanıtıldığı için içine veri yazamıyorsunuz. İçinden çıkan yazılım da bu biçimlendirmenin yapılmasını sağlamıyor. Ne yapalım diye kılavuza baktığınızda, işletim sisteminin sistem ayarlarına girmeniz ve bu işi oradan yapmanız gerektiği gibi bir bilgiyle karşılaşıyorsunuz. Bu arada kılavuzların olduğu klasörde TUR klasöründen İngilizce PDF çıkması da ayrı bir konu. Eyvah ki ne eyvah…
Özetle My Passport Elite tasarım açısından uç nokta olarak nitelendirilebilecek kadar başarılı, ama ilk hazır olma aşamasında kullanıcısını uğraştıran bir ürün. Beraberinde gelen beşik de güzel görünüyor, ama diskinizi seviyorsanız kullanmayı pek düşünmeyin.

Bir bakışta Western Digital My Passport Elite
l Nedir:
Taşınabilir sabit disk.
l Artılar:
Tasarım ve taşınabilirlik açısından harika.
l Eksiler:
Kurulumu zahmetli, beşiğine oturtmak zor.
l Fiyatı:
159 dolar + KDV (500 GB modeli için)

Samsung GenoaSosyal ağı hissedin

Samsung, dokunmatik ekranlı yeni telefonu Genoa S3370 ile 3G dünyasını ve sosyal ortamı kullanıcıların önüne seriyor.  Genoa S3370, 3G özelliği renk seçenekleri, kolay kullanımı, dokunmatik ekranı, tasarımı ve uygun fiyatı ile dikkat çekici bir ürün. Dokunmatik ekran deneyimini daha önceki Samsung modellerinde daha başarılı olan Genoa, siyah ve gri renklerindeki zarafeti ile de öne çıkıyor.
Genoa S3370’in hızlı dokunmatik ekranının sırrı aslında kullanılan TouchWiz 2.0 Plus kullanıcı arayüzü teknolojisinde gizli. Bu arayüz sayesinde menüler arası ve menüler içi rahat ve hızlı gezinme mümkün hale geliyor.
Genoa S3370’in zengin sosyal ağ ve çokluortam seçenekleri, kullanıcıları sosyal ortamın eğlenceli dünyasıyla buluşturuyor. Bu ürünle kullanıcılar, 3G hızıyla profillerini güncelleyebiliyor ve popüler sosyal ağ sitelerinde arkadaşları ile istedikleri zaman ve yerde haberleşebiliyor.  Üründeki 3G’de çoklu-anlık mesajlaşma servis altyapısının tek bir platform üzerinden yürütülmesi, aynı anda tüm arkadaş listesiyle iletişime geçmeyi de mümkün kılıyor.
Ürünün teknik özellikleri ise şunlar:
GSM şebeke 3G, EDGE, GPRS, GSM, HSDPA (3G) Servis 850, 900, 1800, 1900, 2100, Bluetooth v2.1, Color TFT dokunmatik  renkli ekran 256.000 renk, dahili bellek, harici bellek, standart Li-Ion 960 mAh batarya, 1.3 megapiksel kamera, video kayıt, FM radyo çalar, Java desteği.

Bir bakışta Samsung Genoa S3370

l Nedir:
Cep telefonu.
l Artılar:
Küçük, uzun süreli pil ömrü ve fiyat/performans.
l Eksiler:
Karmaşık menü, zayıf çokluortam özellikleri.
l Fiyatı:
Yaklaşık 350 TL.

Exper KarizmaKartal’ın Quaresma’sı varsa Exper’in de Karizma’sı var

Exper’in Karizma dizüstü bilgisayar serisi, yeni nesil ürünlerle birlikte yenilendi. Test merkezimize ulaşan Exper Karizma NC83C, iki adet grafik işlemcisiyle tam bir oyun ve çokluortam canavarı. Ürün ayrıca Intel’in Core i3 350M işlemcisine de sahip. Bunun dışında ATI Mobility Radeon HD 5470 grafik işlemcisine sahip olan Exper Karizma NC83C, bunu Core i3’ün içerisinde bulunan tümleşik GPU ile dönüşümlü olarak kullanabiliyor. 3 GB DDR3 1333 MHz belleği ve 320 GB SATA sabit diski ile Exper Karizma NC83C, 859 dolar artı KDV’lik fiyatıyla kullanıcılarla buluşacak.
Ürün kullanıcılara Windows 7 Home Premium ile ulaştırılıyor. Yazılım olarak bir yıllık Norton Internet Security 2010, yine bir yıllık yabancı dil çeviri programı Babylon
8 ve Zemana Anti-Logger üç aylık tam sürümü cihazda kurulu geliyor. Donanım olarak ise kullanıcılara Genius kablosuz far ve Exper dizüstü bilgisayar çantası hediye ediliyor.
Intel HM55 yonga setine sahip ürün de DVD-RW optik sürücü ile 1 GB ayrılmış belleğe sahip 2 GB DDR3 128 BiT ATI HD5470 ekran kartı yer alıyor. 15.6 inçlik parlak ekran özelliğine sahip Exper Karizma NC83C, pil dâhil 2.5 kilogram ağırlığında. 247.5x374x35 milimetre ebatlarındaki ürünün bu ağırlığı mobil kullanımını oldukça zorlu bir hale getirse de Exper Karizma yine de puantaj olarak üst sıralarda yer alıyor.
Exper Karizma NC83C’ni diğer özellikleri ise şunlar: Tümleşik stereo hoparlör, 10/100/1000 Gigabit Ethernet, 802.11G 54MBPS, Türkçe Q Klavye-Touchpad, dahili Bluetooth, 1.3 MP dahili web kamera, kart okuyucu, kulaklık girişi, S/PDIF, Line-In.

Bir bakışta Exper Karizma NC83C

l Nedir:
Yeni nesil dizüstü bilgisayar.
l Artılar:
Çift grafik işlemcisi.
l Eksiler:
2.5 kilogramlık ağırlığı mobiliteyi zorluyor.
l Fiyatı:
859 dolar + KDV
ETİKETLER : Sayı:786

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics