Ürün Teknoloji 25 KASIM 2017 / 14:10

Biyoteknoloji sektörü Ar-Ge’ye odaklanıyor

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin ‘Biyoteknoloji 2017 Raporu’na göre; ABD ve Avrupa merkezli biyoteknoloji şirketlerinin toplam geliri 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7 artarak 139,4 milyar dolar oldu. Küresel biyoteknoloji şirketlerinin yeni tedavilere yatırımı sürdürdüğüne işaret edilen raporda, Ar-Ge harcamalarının da bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 yükselerek 45,7 milyar dolara ulaştığına dikkat çekiliyor. İnovasyonlarda ABD liderliğini sürdürürken, Çin ve Birleşik Krallık’ın da yeni adımlarına raporda işaret ediliyor. Halka açık biyoteknoloji şirketlerinin gelirlerindeki artış ise iki yıldan bu yana ilk kez iki basamaklı bir seviyeye ulaşamadı. Raporda; ABD ve Avrupa merkezli biyoteknoloji şirketlerinin toplam gelirinin 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7 yükselerek 139,4 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Raporu değerlendiren EY Türkiye Sağlık ve Yaşam Bilimleri Sektör Lideri Ufuk Eren, şu analizi yaptı: 
“Global biyoteknoloji sektörü büyümesindeki yavaşlamanın, büyük ölçüde maliyetlerin azaltılmasına yönelik çabaların sonucu olduğunu gözlemliyoruz. Buna karşılık sektör, 2016’da devam eden ödemeler, düzenlemeler ve politik belirsizlikler karşısında önemli bir direnç de sergiledi. Yeni kurulan biyoteknoloji şirketlerinin yüklü miktarlarda girişim sermayesi çekebilmesi ile birlikte Ar-Ge’ye rekor seviyede yatırım yapılabilmesi, sektörde büyümenin hızlanacağının da işareti. Biyoteknoloji sektörü, veri analizi ile desteklenen bir klinik bilim olma yolunda ilerliyor. Bu nedenle biyoteknoloji şirketlerinin de yeni teknolojileri ve işletme modeline ilişkin inovasyonları benimseyerek, büyümeyi sürdürülebilir kılmaları şart.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN