Ürün Teknoloji 17 OCAK 2016 / 13:00

BlackBerry Android’e geçiş yapıyor

Bir zamanlar iş telefonları olarak çoğu kişinin elinde görebildiğimiz BlackBerry telefonlar, iOS ve Android işletim sistemlerini kullanan akıllı telefonların yanında ezilmeye başlamıştı. Firma, tamamen dokunmatik ekrana sahip ve kullanışlı BlackBerry 10 işletim sistemine sahip modellerini piyasaya sürmüş olsa bile Android ve iOS'tan maalesef çok pay almayı başaramamıştı. Firma son çare olarak Android işletim sistemine dönüş yapmayı tercih ediyor.

Firmanın geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan Android'li Priv modelinin ardından kullanıcılar Android işletim sistemine devam edilip edilmeyeceğiyle ilgili merak içerisindeydi. CES'te konuşma yapan BlackBerry CEO'su John Chen, 2016 yılı içerisinde piyasaya çıkacak tüm modellerin Android işletim sistemini kullanacağını belirtti. 

İlk modellerden biri olarak karşımıza çıkan Priv, henüz hiçbir Android telefonda bulunmayan, BlackBerry’ye özgün ve son derece şık görünen bir tasarıma sahip. Ürünün sürgülü yapısı sayesinde istediğimiz an fiziksel tuşlara sahip klavyesini açabiliyoruz. Ayrıca Samsung Galaxy S6 Edge gibi eğimli AMOLED ekrana sahip. Üst uç seviyeye hitap eden, Android işletim sistemine sahip ve BlackBerry çizgilerini taşıyan modeller akıllı telefon dünyasında büyük ses getirme potansiyeline sahip. 

BlackBerry'nin fiziksel QWERTY klavyeyi Android platformuyla buluşturması, Android dünyasında da farklı etkilere sebep olabilir. Tabii öncelikle yazılım tarafında geliştirmelerini yapmaları ve kendi yazılımlarını hazırlamaları gerekiyor. Beraberinde hazırlayacakları özel BlackBerry arayüzüyle beraber büyük akıllı telefon üreticilerine tam anlamıyla rakip olması mümkün. Biraz “sıkışıp kalmış” durumdaki akıllı telefon dünyası, umuyoruz ki BlackBerry ile silkinecektir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics