Ürün Teknoloji 20 HAZİRAN 2013 / 14:54

BMW, ConnectedDrive teknolojisiyle geleceğe hazırlanıyor

BMW Group, ilk olarak 2007 yılında tanıttığı araç içi bütünleşik ileri teknoloji sistemi olan ConnectedDrive’ın yeni neslini tanıttı. Öncelikle 2013 yılının Temmuz ayından itibaren üretilecek BMW modellerinde kullanılmaya başlanacak yeni nesil ConnectedDrive teknolojisi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 25 farklı ülkede satılan BMW modellerinde müşterilerin kullanımına sunulacak. Bununla birlikte yaz aylarında uluslararası tanıtımı yapılacak olan doğuştan elektrikli BMW i markasının modellerinde de yeni nesil ConnectedDrive teknolojisi standart donanım olarak sunulacak.

Tüm BMW i modelleri, elektrikli mobilite ve gelecekteki mobilite taleplerine yönelik olarak özel olarak geliştirilmiş BMW ConnectedDrive hizmetleri ve sisteme entegre bir SIM kart ile birlikte sunulacak. Yerleşik SIM kart, kullanım ömrü boyunca otomobilin BMW ConnectedDrive hizmetleriyle en uygun şekilde bağlantı kurmasını olanak sağlıyor. BMW i buna ek olarak şimdiden BMW i ConnectedDrive hizmetlerini içeren bir navigasyon sistemiyle donatılmış ve elektrikli mobilitenin özel gereksinimlerine göre, geleceğin dünyasının ihtiyacı olan esnek, bireysel ve kullanımı kolay mobilite taleplerine yanıt verecek şekilde tasarlanmış. Bunun örnekleri arasında Sürüş Mesafesi Asistanı, mevcut şarj istasyonlarının genel görünümü, en verimli rota hesaplama, Akıllı Acil Durum Çağrısı, toplu ulaşım seçeneklerine erişim kolaylığı, aşırı enerji deşarjına karşı Batarya Koruması özelliği de içeren BMW TeleServices ile BMW i Remote uygulaması ve BWM ConnectedDrive İnternet portalından erişilebilen diğer hizmetler yer alıyor.

BMW i3 otomobil ve sürücü arasında bilgi akışını sağlayan ve bilgi/eğlence ile iletişim fonksiyonlarının yönetildiği arayüzlerin yer aldığı yüksek kaliteli iki ekranla birlikte sunuluyor. Direksiyon kolonunun üst kısmına yerleştirilmiş, hız ve mesafe gibi sürüşle ilgili verilerin görüntülendiği 6,5 inç boyutunda geniş bir ekran mevcuttur ve ön panelin merkezinde yer alan 8,8 inç boyutunda ikinci bir ekran ise BMW i ConnectedDrive aracılığıyla dış dünyaya bağlanan navigasyon sisteminden alınan bilgiler gibi verileri görüntüler. Bu merkezi ekran, sürücü ve öndeki yolcunun otomobilin durumundan ve motor sistemlerinin çalışma modundan tam anlamıyla haberdar olmalarına olanak sağlıyor.

Genel ağ bağlantısı mobilite planlamasını kolaylaştırır

Elektrikli otomobillerin sürüş menzili büyük oranda sürüş stiline bağlıdır. BMW i3 modelinde kullanılan BMW eDrive teknolojisi otomobilin tam  olarak şarj edilmiş batarya ile 160 kilometrelik bir mesafeyi kat edebilmesini sağlar. BMW ConnectedDrive hizmetleri yola çıkmadan önce sürücüye otomobilin mevcut menzili hakkında gerçekçi tahminler sunuyor. Ağa bağlı navigasyon sisteminin temel unsurlarından biri de planlanan rota üzerindeki ilgili tüm değişkenleri göz önünde bulundurarak hassas, güvenilir okuma sunan dinamik menzil ekranıdır. Batarya şarj durumu, sürüş stili, elektrikli konfor fonksiyonlarının faaliyeti ve seçili sürüş modu, rotanın topografisi ve geçerli trafik düzeyi ile birlikte tahmini menzil hesaplaması sırasında göz önünde bulundurulur. Böylelikle sistem, yokuş tırmanma sırasında ve dur/kalk trafikte veya trafik sıkışıklıklarında kullanılacak ekstra enerji miktarını belirleyerek menzil hesabını buna uygun olarak azaltır. Hesaplamaya en son ve detaylı, gerçek zamanlı trafik verileri de katılır. Bilginin yüksek performansla analiz edilmesi ve değerlendirilmesi sürekli olarak BMW ConnectedDrive sunucuları tarafından yürütülüyor.

Tüm sürüş modları için dinamik mesafe görüntüleme

BMW i ConnectedDrive mevcut enerji rezerviyle ulaşılabilecek tüm noktaları bir araya getirerek, navigasyon ekranında başlangıç noktası otomobilinizin mevcut konumu olan bir ağ grafiği oluşturur. Sürücü otomobilin enerji tüketimini aktif olarak etkileyebileceğinden ve sürüş modunu değiştirerek menzil üzerinde etkili olabileceğinden, menzil hesaplamasının grafik sunumu her zaman iki şekilde yapılarak, hem COMFORT hem de ECO PRO modlarında sürücünün geçerli menzili görmesi sağlanıyor. ECO PRO+ modu seçildiyse sürücü bu moda ait menzili de görebilir, böylelikle sürüş modu değiştirildiğinde fazladan ne kadar mesafe kazanılabileceğini bilmek mümkün. Sürüş Mesafesi Asistanı kalan sürüş mesafesinin ne zamankritik seviyeye ulaşacağını algılayabilir ve sürücüye daha verimli bir sürüş modu, daha ekonomik bir rota seçmesi ya da gerekirse yakında bulunan bir şarj istasyonuna uğraması yönünde tavsiyede bulunabiliyor. BMW i böylelikle mükemmel bir ortak yaşam oluşturmak üzere ağ bağlantılı BMW ConnectedDrive hizmetleri ve BMW EfficientDynamics enerji yönetimini bir araya getiriyor.
ETİKETLER : BMW Group ConnectedDrive

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics