Ürün Teknoloji 13 OCAK 2018 / 17:07

Böylece 2018 daha güvenli olabilir

ESET, 2018 Siber Güvenlik Eğilimleri raporunu yayınladı. "Bağlantılı Dünyamızın Bedeli" isimli raporda, fidye saldırılarının artacağı öngörülürken, internet bağlantılı cihaz sayısının 11 milyarı aşacak olması nedeniyle makinelerin yükselişine dikkat çekiliyor. Rapora göre, siber güvenlik ve siber tehditlerle ilgili 2018’de şu başlıklar öne çıkacak:
 
Kritik altyapılara yönelik saldırılar artacak: Tüm ülkelerde savunma ve sağlık sektörleri, su, ulaşım ve gıda üretimi hedef alınabilir. Kuruluşlar güvenlik konusunda sıkı çalışıyor, ama değişen koşullar, tehditlerin devamı demek.
 
KOBİ’ler hedef: Büyük şirketler, siber saldırı tehditlerine karşı daha hazırlıklı durumdalar. Ancak onlara mal ve hizmet sunan KOBİ'lerin durumu aynı değil. Yani tedarik zinciri güvenliği herhangi bir sektörü etkileyebilir. 
 
Makinelerin yükselişi ve mahremiyetin kaybı: Her cihaz toplanan veriler aracılığıyla bir hikayeyi anlatabilir. Karmaşık veri akışlarını birleştiren herhangi bir saldırgan da hayatımızın tam bir resmini çizebilir.
 
Fidye saldırıları ve Kripto para aldatmacaları artacak: En az 200 ülkeyi ciddi şekilde etkileyen WannaCry saldırısı, bu konudaki en çarpıcı örnek. Siber suçlular, fidye yazılımlarını benimsedi, 2018’de de sık göreceğiz. Bitcoin gibi dijital paraların yükselişi de siber saldırganlara yeni bir alan yarattı. 2018’de yeni aldatma yöntemlerine tanık olacağız.
 
Tutuklamalar artacak: Güvenlik güçleri ve siber güvenlik uzmanları arasında artan işbirliği söz konusu. İyi bir örnek; ESET, Microsoft, FBI ve Interpol işbirliğiyle çökertilen Gamarue botneti. Bu şekilde artan işbirliği, daha fazla tutuklamayı beraberinde getirecek. Yetkili makamlar, özel siber güvenlik uzmanlarıyla çalışma deneyimi kazanmaya devam edecek.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics