Ürün Teknoloji 03 AĞUSTOS 2015 / 10:05

Bükülebilir OLED pazarı kızışıyor

LCD ve OLED panel üretiminde Samsung ile büyük bir yarış içerisinde olan LG, bükülebilir OLED teknolojisi için yepyeni bir fabrika hazırlıyor. Güney Kore'nin Gumi kentinde yer alacak OLED fabrikası, LG'ye 908 milyon dolara mal olacak. Fabrikanın açılışının 2017'de gerçekleşmesi planlanıyor.

LG, G Flex ve G Flex 2 akıllı telefonlarında bükülebilir OLED ekranlarını sergilemişti. Gerçek anlamda "esneyebilir" olmasa da üretim esnasında eğimlendirilerek kullanılan OLED ekranlar, Samsung'un Edge serisi akıllı telefonlarında yer alıyor. Bükülebilir / bükülmüş OLED ekranlar henüz akıllı telefonlarda işlev kazanabilmiş değiller. Daha çok kozmetik amaçlı kullanılıyor. Samsung Galaxy Gear S akıllı saat modelinde ise bükülebilir OLED ekran, daha mantıklı bir şekilde kullanılarak teknoloji meraklılarının ilgisini çekmeyi başarmıştı. Televizyonlar tarafına baktığımızda ise hali hazırda satışta bulunan çok sayıda "Curved" model bulunduğunu görüyoruz.

Eğimli OLED ekranlar, yakın bir gelecekte otomotiv sektöründe de önemli bir konuma yerleşecek. Otomobillerin yol bilgisayarları ve kadranları, yeni ekran teknolojisiyle beraber daha net görülebilir hale gelirken bizlere çok daha fazla bilgi sunabilecek. Hatta gelecekte arka farlar da OLED ekran yapılarak daha dikkat çekici sinyal ve “dur” animasyonlarıyla beraber arkadan gelen sürücüye bilgi verilebilecek. Hali hazırda kendine geniş bir kullanım alanı bulabilen OLED ekranlar, ileride muhtemelen her yerde kullanılıyor olacak.

OLED’lerin LCD – IPS ekranlara göre önemli avantajları bulunuyor. Bunlardan en önemlisi, koyu renkli veya siyah piksellerin neredeyse hiç güç tüketmiyor olması. Sadece parlak bir şekilde aydınlatılan pikseller kadar güç tüketiyor dememiz çok da yanlış olmaz. Ayrıca OLED ekranların görülebildiği açı, son derece yüksek.

Bakalım bu yatırımla beraber ile Samsung ile OLED rekabeti ne şekilde yol alacak...
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics