Ürün Teknoloji 19 EKİM 2015 / 11:39

Çiplere sıvı enjekte edilecek

Kendisinin birkaç katı büyüklüğünde soğutuculara ihtiyaç duyan çiplerle sık sık karşılaşıyoruz. Bilgisayarımızın işlemcileri ile GPU'ları bunlara güzel bir örnek. Özellikle ekran kartının soğutulması için devasa boyutlarda, birden fazla fana sahip soğutucular kullanılıyor. Günümüz çiplerinin soğutulması çipin dış kısmını kapatan bir kapağa, sürekli hava veya sıvı yoluyla bir bakır veya alüminyum tabakanın dokundurulması esasına dayanıyor. Bahsettiğim bakır tabakadan geçen borular, üst kısımlarda ince alüminyum yapraklara bağlı. Fanın üflediği hava yaprakları, yapraklar bakır veya alüminyum ısı borularını, ısı boruları işlemcinin üstündeki kapağı, kapak da asıl çipi soğutuyor. Anlayacağınız üzere bu, çok da verimli bir soğutma şekli değil. Fakat günümüz teknolojisi en iyi ihtimalle bakır veya alüminyum tabakaya yine fan ile soğutulan sıvıyı iletme yöntemine izin veriyor.
Georgia Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacıların geliştirdiği yeni teknik ise sıvıyı direkt olarak çipin içerisinden geçirmeyi esas alıyor. Yapılan testlerde hava soğutmayla 60 derecede çalışan işlemcilerin, 20 derecelik sıvı enjekte edildiğinde 24 derecede çalıştığı gözlendi. Proje üzerine çalışan Profesör Muhannad Bakir, bu teknolojinin silikon tabanlı GPU ve işlemcilerde kullanılabileceğini belirtiyor. Teknolojinin son kullanıcıya ulaşması ne kadar sürer bilinmez ama grafen gelmeden önce ulaşması, projenin başarı ihtimalini artıracaktır. Zira süper iletken grafen ile hazırlanan çiplerde ısınma problemi ciddi oranda ortadan kalkacak.
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN