Ürün Teknoloji 15 NİSAN 2012 / 15:24

Dell yeni ürün ailesiyle bulutta daha da etkin

Bulut altyapısı ve depolama konusunda uçtan uca çözümlere yönelen Dell, 10 Nisan’da İstanbul’da düzenlediği Dell Çözüm Günü’nde 12G ürün ailesini tanıtarak her ölçekten müşterisine sunduğu çözüm yelpazesini daha da genişletti. İş ortaklarının katılımıyla gerçekleşen etkinlik, kapsamlı sunumlar ve konuşmalarla gün boyu devam etti. Dell’in hem küresel pazarda hem de Türkiye pazarında bulut bilgi işleme çok önem verdiğini dile getiren Dell Ülke Müdürü Murat Mediçeler, konuya 1 milyon dolarlık bir araştırma bütçesinin ayrıldığını ve Türkiye’deki ofiste de bu konuya odaklı çalışmaların devam ettiğini söyledi. Türkiye’nin yüksek potansiyeli nedeniyle bölgede çok önemli bir pozisyonda bulunduğunu söyleyen Mediçeler, Dell Türkiye ofisinin çevre ülkelere bulut konusunda destek verdiğini belirtti.

Uygulamaların aktarılması sorun değil
Bulut çözümlerinin ağırlıklı KOBİ’ler için çok yararlı olduğunu hatırlatan Mediçeler, buradaki en büyük sorunun uygulamaların bulut ortamına aktarılması sırasında yaşandığını söyledi. Dell’in bünyesine kattığı Boomi’nin AtomSphere adlı yazılımının tam olarak bu soruna uygun bir çözüm olduğunu söyleyen Mediçeler dönüşüm sürecinin bu sayede başarıyla tamamlanabildiğine dikkat çekti.
Kurumlar açısından bulutun bir diğer önemli unsurunun güvenlik olduğunu belirten Mediçeler, “Verinin hacim olarak artmasının yanında kurumların en değerli varlığı haline gelmesi ve verinin farklı bir konumda barındırılmasının kaygıyı artırması, bazı ihtiyaçları doğurdu. Bu endişeyi Dell olarak SecureOne ile gidermeyi amaçlıyoruz” dedi.
Mediçeler işin bir diğer ayağı olan veri depolama tarafında da geliştirmelere devam ettiklerini, bu alandaki büyümeye eşdeğer olarak ürün yelpazesini genişlettiklerini söyledi. Giriş düzeyinden en üst düzeye kadar uçtan uca çözüm sunma noktasında olduklarını belirten Mediçeler depolama alanında hizmet verecek bir danışmanlık şirketini de satın aldıklarını söyledi ve ekledi: “Perot Systems sadece BT değil, iş süreçleri konusunda da danışmanlık hizmeti veriyor ve özellikle finans ve sağlık sektörüne yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Çünkü bu başlıklar büyük bir pazarı işaret ediyor.

İş ortaklarına ücretsiz eğitim
Çözüm sağlama konusunda Dell yapısının dışında iş ortaklarının da büyük katkısı olduğunu dile getiren Mediçeler, “İş ortaklarımızın yeni ürün ve çözümler konusunda eğitimlerinin sağlanması bizim için çok önemli. Birçok şirketin ücretli olarak sunduğu hizmetleri Dell olarak biz üstleniyoruz ve onların da Dell ile beraber büyümelerini ve gelişmelerini destekliyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:867