Ürün Teknoloji 23 MART 2018 / 12:12

Dünyanın ilk akıllı kaskı piyasaya sürülmeye hazırlanıyor!

Kısa sürede Kickstarted üzerinden gelen destekleri arkasına alan Quin Helmets modelleri, yaklaşık iki aylık bir sürecin ardından raflardaki yerini alacak.

Son yıllarda teknolojik gelişmelerin hayatımızın her alanına etki etmesi ve buna bağlı olarak ulaşım araçlarını da daha güvenli hale getirmesi sevindirici gelişmeler arasında yer alıyor. Öyle ki sürücüsüz otomobiller hayatımıza girmişken, şimdi de motosiklet dünyasında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Güvenlik standartlarının motosikletçiler için biraz daha fazla önem arz ettiğini biliyoruz. Buna bağlı olarak sürücülere yeni çözümler sunma amacıyla kurulan Amerika merkezli  Quin Helmets, yeni ürettiği akıllı kasklar ile çok daha güvenli bir sürüş deneyimi vadediyor. Özellikle potansiyel bir kaza anında acil durum çağrısı yapabilme özelliği kaskı diğer modellerden ayırıyor. Ayrıca akıllı kaskın diğer kasklara göre sürüş sırasında ciddi bir kolaylık sağlıyor.

Sahip olduğu Bluetooth 4.0 özelliği akıllı telefonlarla uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Bu özellik ile müzik dinleme, gelen çağrılara cevap verme, navigasyon yönetimi gibi pek çok işlev sunabiliyor. Kaskın acil durum algılama kısmı ise kaskın içinde bulunan sensörler üzerinden sağlanıyor. Özel olarak geliştirilen yazılım ile birlikte hareket eden sensörler, belirli bir basınç ve darbeye göre otomatik olarak acil durum numaralarına SOS sinyali ve konum bilgisi gönderiyor. Sürücülerin bu sinyali manuel olarak gönderebilmesi artı bir detay olarak göze çarpıyor. Kaskların kullanım süresi ise 7 ile 8 saat aralığında ve beklemede ise 60 saatlik bir rakam ortaya çıkıyor.

Açık ve kapalı olmak üzere Spitfire ve Ghost isimli iki farklı seçeneğine sahip modeller yer alıyor. Şirket, karbon fiber alaşımdan üretilen Ghost kaskının ağırlığını 1270 gram olduğunu ve bu sınıftaki en hafif kaskı ürettiklerinin altını çiziyor.  Halihazırda Kickstarter üzerinden satışları başlayan kaskların, Spitfire versiyonu 235 dolar ve Ghost versiyonu ise 375 dolarlık fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Kaskların seri üretimi ise önümüzdeki Mayıs ayında gerçekleşecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics