Ürün Teknoloji 05 OCAK 2015 / 09:04

En çok büyük ekranlı telefonlar tercih edildi

Türkiye’nin karşılaştırmalı alışveriş platformu akakce.com, Yılın Alışveriş Eğilimleri raporunu yayınladı. Rapora göre 2014’ün alışveriş şampiyonu büyük ekranlı akıllı telefonlar oldu.

akakce.com, alışverişçilerin tercihlerinden derlediği istatistiklerle Türkiye’de 2014’ün alışveriş şampiyonlarını açıkladı. 2014’te internet üzerinden en yapılan satışlarda en popüler kategorilere bakıldığında daha önceki yıllarda olduğu gibi cep telefonu, televizyon ve dizüstü bilgisayarların ilk üçte olmaya devam ettiği görüldü. Sürpriz yaparak dördüncülüğe oturan elektrikli süpürge ve ardından tablet bilgisayar takip etti. Öte yandan rapora göre, e-ticarete gittikçe ısınan alışverişçiler artık beyaz eşya, kombi gibi ürünleri de sıklıkla internetten satın almaya başladı.

En çok tercih edilen ürünler arasında General Moile Discovery yer aldı

Tüm yıl değerlendirildiğinde hem cep telefonlarında hem de genelde bir numarayı General Mobile Discovery alıyor. Hemen arkasından Samsung Galaxy S4 ve LG G2 geliyor. Son üç ayda büyük ekranlı akıllı telefonların gittikçe popülerliğini artırdığı ve 2015’e 5.5 inç ekrana ve 32 GB hafızaya sahip LG G3’ün en popüler cep telefonu olarak girdiği gözlendi.

Yılın sonuna doğru iyice belirginleşen bir eğilim büyük ekrandan yana yapılan tercihlerde ortaya çıktı. En popüler 50 telefon arasında tercihlerin yüzde 64’ünün 5 inç üzeri ekranlardan yana kullanıldı.

Tabletlerde Samsung Galaxy Tab 3 ilk üç sırayı Apple iPad Air ve iPad Mini’nin 16 GB’lik versiyonlarıyla paylaştı.

Diğer kategorilere baktığımızda şu detaylar ilgi çekici görünüyor:

•             Alışverişçiler, 2014’te televizyon tercihlerini net olarak 40-42 inç modellerden yana yapıyorlar ve en çok LG, Samsung ve Vestel markalarını tercih ediyorlar.

•             Dizüstü bilgisayarlarda şampiyon Lenovo, gümüş ve bronz madalyalar Asus ve HP’ye ait.

•             Küçük ev aletlerinde en popüler kategori olan elektrikli süpürgede dikey modeller ve toz torbasız elektrikli süpürgeler popüler. Yıl boyu listede yerini koruyan Fakir Darky 2 in 1 modeli son aylarda yerini Philips Marathon serisine bırakmış görünüyor. Arnica Bora 5000 de tercih edilenlerden.

•             Fotoğraf makinelerinde EOS 650D ile Canon ve D5100 modeliyle Nikon başı çekmeye devam ediyor. Arkalarından Sony ve Samsung da bu kategoride kendine yer ediniyor. Lenste alışverişçilerin net tercihi 18-55 mm kit lenslerden yana.

•             Küçük ev aletlerinde ev yapımı ürünler alışveriş tercihlerine de yansımış görünüyor. Arçelik K2715 Ekmek Yapma Makinası, Delonghi ICK5000 Dondurma Makinası gibi ürünler bu alanda Arçelik Mini Telve Kahve Makinasıyla yarış halinde.

Mobil Ticaret’te Diyarbakır’ın hızlı çıkışı

Bir yıl boyunca akakce.com’a gelmiş toplam 43 milyona yakın farklı kullanıcının yaklaşık yüzde 25’inin cep telefonları ve tabletler üzerinden geldiğini görüyoruz. Bu oran 2013 ortalamasının tam 2 katı.

Diğer bir ilginç istatistik ise internetten alışverişlerin en hızlı arttığı ilin Diyarbakır olması. Genelde 7. Sıraya gelen Diyarbakır, mobil ticarette 4 büyük ilin ardından 5. sıraya yerleşmiş durumda.
ETİKETLER : 1003