Ürün Teknoloji 16 OCAK 2013 / 14:02

Evlerde akıllı telefon hükümdarlığı

Evimizdeki elektronik aletlerin birçoğunun adım adım akıllı sıfatını almasıyla birlikte, ev içerisinde birbirine bağlanan aletler vasıtasıyla akıllı ev fikri hayatımıza girdi. Eskiden kullandığımız kumandaların yerine artık tablet ya da  akıllı telefonlarla bütün bir evi yönetmek mümkün olacak.

Wired’da yayınlanan bir habere göre ise akıllı telefonlarımız adeta birer büyülü asaya dönüşecek. Hali hazırda akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte üreticiler bu ürünlerin diğer ev elektroniği eşyalarıyla bütünleştirilme aşamasında çok olasılıklı bir deneyim olduğunu gördüler. Basit uygulamalarla Telefonların TV kumandasına dönüşmesine başlamasıyla birlikte ortaya çıkan bu bütünleştirme fikri evin güvenlik sistemi ve ısınma sistemi, elektrik süpürgeleri gibi birçok alana uygulandı.

Bu noktada tamamen birbirine bağlı aletlerden ve sistemler oluşan ( connected home) bir akıllı evin kontrolünün tek bir araçtan yapılması durumunda ise akıllı telefonlar bütün kumandaların tahtına göz dikmiş durumda. LG’nin üst düzey teknoloji yöneticisi Scott Ahn ise konuyla ilgili şunları söylüyor: “ Ev içinde bağlantılı olma konusu aslında çok eskiye dayanıyor ama gerçek şu ki tüketiciler bu duruma çok yanaşmıyorlar” Bu durum ise son dönemde tam aksi yönde gelişim gösteriyor.

2020 senesinde 24 milyar adet ağ bağlantılı alet olacağı öngörülüyor. Bu sayı ise dışarıda mevcut olan telefon sayısına göre mantıksız bir sayı değil. ( Qualcom CEO’su Paul Jacobs’a göre 2012’nin ilk yarısında 300 milyon adet akıllı telefon piyasaya sürüldü ) Önümüzdeki yıllarda ise mobil cihazınızla evinizdeki elektronik tertibatları, eğlence sistemleri ve iklimleme cihazları gibi birçok unsuru kontrol edebileceksiniz.Ev Eğlence Sistemleri

Akıllı telefonunuz büyük ihtmimalle piyasadaki en kapsamlı televizyon kumandası durumunda. Apple kumanda uygulamasıyla birlikte iOS cihazlarla Apple TV’nin kontrolüne olanak sağlıyor. Keza Google da Google TV için benzer bir uygulamaya sahip. Bunun yanında LG ve D-Link gibi firmalar için de telefonu televizyon kumandasına çeviren birçok uygulama mevcut. Televizyon kumandası fonksiyonundan bir adım ileri olarak Apple’ın Airplay’i, Panasonic’in Miracast’ı ya da Google’ın YouTube uygulaması gibi TV’ye görüntü gönderme ve görüntü almaya yönelik uygulamalar da mevcut. Bu noktada bütünleştirme anlamında neredeyse her şirketin telefonlardan TV’ye görüntü alma ve tam tersi şekilde veri alışverişi yapmak için bir yol bulduğu görülüyor.

Başka bir ekran deneyimi olarak da tabletlerin sağlayacağı zengin içerikle TV izleme eyleminin daha rahat ve daha sosyal bir eyleme dönüşmesi bekleniyor.  Örneğin Youi Lab’ın Flip Smart TV işletim sistemi yüz hareketlerinizle yayını durdurma ve tekrar oynatma gibi seçenekler sunuyor. Aynı zamanda odayı terkettiğinizde programın iPad uygulamasında kaldığınız yer işaretleniyor.

Bütün büyük televizyon üreticileri (LP, Sharp, Panasonic, Samsung vb.) kullanıcı arayüzlerini geliştirmek amacıyla, akıllı ve ağ bağlantılı cihazlara akıllı telefon ve tabletleri adapte edecek çeşitli araçlar geliştirme işlemine oldukça yoğunlaşacaklar. Harici olarak gelecek ve TV’lerimize harici içerikler sunacak olan bu aygıtların ise fiyatlandırmasıyla ilgili piyasada herhangi bir bilgi henüz yok. Örneğin Samsung akıllı TV sahipli yakın zamanda Evolution Kit i kullanabilecekken, diğer aygıtlar için de fiyatı 150 Dolar civarında olan Lukup Player gibi çeşitli araçlar arasında seçim yapabileceğiz. Ev Eşyaları

Yakın zamanda ise ev aletleri ile bağlantılı uygulamalar, örneğin buzdolabınızda neyin çürümekte olduğunu, fırındaki yemeğin yanmaya başlayığ başlamadığını haber verirken aynı zamanda, çamaşır yıkayacağınızda bunu uzaktan komut verek yapmanızı da sağlayabilecek.

LG, ağ bağlantılı buzdolapları, yıkama-kurutma makineleri, fırınlar ve televizyonlar ile son birkaç senedir bu konuda oldukça yoğunlaşmış durumda. Bu sene şirket bu aletleri Nexus 4 ya da Optimus G kullanarak kontrol etmenizi sağlayacak yakın alan bağlantısı (NFC) teknolojisini uygulamaya koydu.

LG’nin ev elektroniği alanında Marka Yöneticisi Dave VanderWall bu çalışmalarla ilgili şu açıklamada bulundu: “ Bu aletlerle kurulan akıllı telefon bağlantısı evinizi çok daha rahat bir şekilde yönetirken  evde ya da dışarıdayken kafanızın rahat olmasını sağlıyor.

Örneğin şirketin ürettiği akıllı buzdolabı, içeride saklanan yiyecekleri kontrol ediyor bunun yanında barkod taraması yaparak ürünlerin son kullanma tarihlerine göre kullanıcıya ürünün bozulabileceği bilgisini veriyor. Buzdolabı elinizdeki malzemelerle pişirebileceğiniz yemeklerin listesini bile sunabiliyor. Kapısı açık kaldığında ya da başka bir sorun yaşandığında mobil cihazınıza uyarı gönderen bir uygulama da mevcut.

Bunun yanında elektrik süpürgeleri dahi akıllı telefonların hakimiyetinden kurtulamayacak. Örneğin LG’nin HOT-BOT isimli ürünü üzerindeki kamera sayesinde siz dışarıdayken bile akıllı telefonunuzdan yönetilebiliyor. Fakat bu ürünlerin fiyatları ve yaygınlığı hala herkese hitap edebilecek seviyede değil.

Eğer bütün evinizi akıllı cihazlarla donatmak konusunda çekingenseniz daha başka çözümler de mevcut. Örneğin Samsung’un programlanabilir yakın alan bağlantı teknolojili cihazı NFC Tectiles ile evinizin her köşesinden telefonunuza bilgi aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Samsung CES fuarı sırasında Vegas’da bulunan bazı otellere bu sistemden yerleştirerek katılımcılara yemek tavsiyeleri ve eğlence seçenekleri ile ilgili bilgilendirme yapmıştı.Ev otomasyonu

Akıllı telefonlar ve tabletler aynı zamanda evin ısı ve ışık ayarlarını da hakimiyeti altına alıyor. Philips’in geçen yıl çıkan Philips Hue LED ampulünden sonra, Revogi ve Greenwave gibi firmalar da bir uygulamayla yönetilebilen kablosuz ağ bağlantılı ampul üretimi gerçekleştirdiler.

Eversense 2.0 ise dışarıdayken evin sıcaklığını ayarlayabildiğiniz bir ev ortamı düzenleyicisi ve enerji tasarrufu cihazı olarak kullanıcılara sunuldu. Bu sistem mobil cihazınızla evde bulunduğunuz odayı ışık ve sıcaklık seçimlerinize göre kişiselleştirmenizi sağlıyor. Eversense 2.0’ın 2013’ün ilk çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor.

İşin güvenlik kısmında ise Oplink’in TripleShield isimli alarm ve gözetleme sistemi ise, evinizi gerçek zamanlı olarak gözlemlenizi ve birisi evinize girmeye yeltenirse sizi uyaran bir bildirim yapılmasını sağlıyor.

2013 için olan yaygın görüş ise hala evinde akıllı telefonuyla bağlantılı bir aygıt bulunmayanların taş devrinde yaşadıkları yönünde.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics