Ürün Teknoloji 20 ŞUBAT 2016 / 07:10

Facebook Messenger’da satranç oynayın

Büyük yazılım şirketleri, kullanıcılarına ufak sürpriz yumurtalar hazırlamayı seviyorlar. Zira sürprizler, hali hazırda hizmetlerden faydalanan kullanıcıları mutlu ederek markaya daha bağlı olmalarını sağlarken, aynı zamanda hizmetten faydalanmayanların da ilgisini o yöne çekiyor. Google’ın arama çubuğuna “do a barrel roll” yazarak ulaşabileceğimiz çeşitli sürpriz yumurtalarının yanı sıra daha pek çok servisinde ufak sürpriz bulunuyor. İnsanlar bunları deneyip paylaştıkça hem reklamı yapılmış oluyor, hem de kullanıcılar mutlu oluyor.

Facebook da benzer bir sürpriz ile karşımıza çıkıyor. Facebook Messenger’da (mobil, uygulama veya tarayıcının herhangi birinde) @fbchess yazıldığında artık satranç oynayabiliyorsunuz. Bir Reddit kullanıcısı tarafından keşfedilen bu özellik, şimdilik sadece komutlarla oynanabiliyor. “@fbchess play white”, “@fbchess e4”, “e8=Q” gibi komutlar kullanılarak oyununun oynanabildiği görülüyor.
Facebook Messenger’daki satranç oyunu, henüz bir fare ya da dokunmatik komutla oynanabilir durumda değil. Fakat Facebook’un bu konu üzerinde çalıştığını tahmin ediyoruz. Eğer sosyal ağ devi Messenger üzerinde gerçekten satranç oynanmasını istiyorsa, oynamayı kolaylaştırmalı, sadece satranç müdavimlerinin anlayacağı komut sisteminden çıkmalı.

Bunu kurcalarken BThaber ekibi olarak “@dailycute” komutunu da fark ettik. Bu komutla da arkadaşlarımıza rastgele bir sevimli hayvan fotoğrafı gönderebiliyoruz. Özellikle @dailycute ile güzel vakit geçirilebileceğini tahmin ediyoruz.

Facebook’un satranç özelliğini kullanıcı dostu haline getirip getirmeyeceği veya ne zaman getireceği konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics