Ürün Teknoloji 07 ŞUBAT 2016 / 06:35

Facebook'un Periscope'a cevabı

"Sosyal ağ" dendiğinde akla ilk gelen şirket Facebook, son zamanlarda bir trend haline gelen canlı video yayını hizmetini de sunuyor. Twitch ve Periscope gibi ünlü canlı yayın platformlarının günden güne güçlendiğini gören Facebook, ilk olarak ABD'deki iOS kullanıcılarına bu özelliği sunuyor.

Standart bir "durum güncellemesi" penceresinde, alt tarafta çıkan canlı video butonuna basıldığında bir başlık belirledikten sonra canlı yayınımıza başlayabiliyoruz. Canlı yayın akışı esnasında, telefonun ekranında kaç kişinin izlediğini görebildiğimiz gibi gelen yorumları da anlık olarak izleyebiliyoruz. Kaydı tamamlamamızla beraber yayın Zaman Tüneli'mize de kaydoluyor.

Twitch'teki veya YouTube'daki gibi, canlı yayın başladığında bildirim almak için kişiye abone olunabiliyor. Uygulamanın ABD dışındaki bölgelerde ve diğer mobil işletim sistemi platformlarında ne zaman aktifleşeceğiyle ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor.

Günümüzün trendi canlı yayın konusunda şu anda Periscope, YouTube ve Twitch önderliği mevcut. Periscope mobil cihazlar üzerinden yapılan yayınlar konusunda başarılıyken, YouTube daha çok PC aracılığıyla yapılan yayınlarda kullanılıyor. Twitch ise bilgisayar oyuncularının buluşma noktası haline gelmiş durumda. Facebook'un ise Periscope ile YouTube'a direkt rakip olacağını tahmin ediyoruz. Yani Twitch ile oyun yayınları konusunda herhangi bir rekabete girmeyecektir. Oyun yayınları konusunda YouTube'un Twitch ile rekabet çabaları ise sürüyor.

Canlı yayın trendi bu kadar artmışken son derece düşükinternet upload hızlarımız ise bu trendin gerisinde kalmamıza sebep olacaktır. Umuyoruz önümüzdeki günlerde hem evlerimize bağlanan, hem de cep telefonlarımıza sunulan internet hızlarında -en azından upload hızı ve kota tarafında- bir değişiklik gerçekleşir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics