Ürün Teknoloji 13 MART 2016 / 11:00

FBI, Apple’dan bu sefer iOS 7 istiyor

Apple’ın başı bir süredir FBI ile belada. Bir cinayet suçlusuyla ilgili çeşitli deliller elde edilebilmesi için FBI, suçlunun iPhone’una ulaşmak istiyor. Fakat suçlu, telefonunda şifreli güvenlik kilidi kullandığı için telefona erişilemiyor. iOS’un güncel sürümlerinde 10 kere hatalı tuş kilidi girildiğinde içerisindeki bilginin tamamının silinmesi seçeneği mevcut. Suçlunun bu seçeneği de aktif etmesiyle beraber FBI’ın şifre denemeleri yaparak da telefonu açması mümkün olmuyor. FBI, bu konuyla ilgili Apple’dan destek istemiş ve red cevabını almıştı. Bununla beraber FBI Apple’a dava açarak telefona özel bir “arka kapı” yazılımı hazırlanmasını istemişti. Bu konuyla ilgili tartışmalar devam ederken FBI’dan bu sefer daha ilginç bir talep geldi.
iOS 7’nin güvenliğinin ideal olduğunu düşünen FBI, 2013’teki iOS 7 standartlarına geri dönülmesini talep etti. iOS 7, güncel iOS sürümlerine göre daha az güvenliydi ve hackerlar tarafından aşılabiliyordu.
Güvenlikte 2013’teki “aşılabilir” standartlara dönülmesini talep eden FBI’ın Apple’ı daha ne kadar sıkıştıracağı merak konusuyken Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Al Hussein, farklı bir noktaya dikkat çekti: “Eğer bugün Apple FBI’a boyun eğerse, ileride diktatörlerin kendi ülkelerinde de böyle bir talepte bulunmasının önü açılacak. Diktatörler, muhalif insanları telefonlarındaki mesajlar yüzünden idam edecek, suikast düzenletecek veya kendi yasalarına göre mahkûm edecekler”.
Konunun Birleşmiş Milletler’e sıçramasıyla beraber FBI’ın isteklerinin ne şekilde sonuçlanacağı da iyiden iyiye merak konusu haline gelmeye başladı.
ETİKETLER : apple ios 1063