Ürün Teknoloji 15 MAYIS 2017 / 20:17

Fikri mülkiyet üretimi, ekonomik kalkınmayı etkiliyor

E-Güven, Tasdix çözümüyle fikri hakları koruma altına alıyor. Hukuki geçerlilik sunan çözüm, üretime ve markalaşmaya da katkılar sağlıyor. Üretilen dokümanların izinsiz kullanılması veya çalınması halinde, Tasdix'lenmiş dosya delil olarak gösterilebiliyor. Böylece çözüm, 0 dijital dönemde yaratıcı çalışmaların çalınmasını, kopyalanmasını veya izinsiz kullanılmasının önüne geçiyor. Tasdix, mesai saatlerinden ya da tatil günlerinden bağımsız olarak istenilen zamanda kullanılabiliyor. 
5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında fikri mülkiyet haklarını koruma altına alan Tasdix, bilgisayar ortamındaki verilerin elektronik olarak damgalandığı zamanı ve o tarihten itibaren üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını güvence altına alıyor. Kullanıcılar, Tasdix’in web sitesinde üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra, tek tıkla eserine zaman damgası atabiliyor ve olası bir uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliğe sahip delile sahip oluyor. E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, “Fikri mülkiyet haklarının korunması, fikirlerin filizlenmeye başlamasından ticarileşme sürecine, ülke ekonomisine katkıdan istihdama tüm süreçlerde kritik öneme sahip. Firmaların en stratejik yatırımlarını; markalaşma, yenilikçi fikirler, yeni tasarımlar, mobil dahil olmak üzere inovatif uygulamalar ve Ar-Ge çalışmaları oluşturuyor ve fikri mülkiyet haklarının dijital ortamlarda güvenli şekilde korunmasını sağlıyoruz” dedi.
Tasdix.com'a üye olunmasının ardından Tasdix masaüstü programı bilgisayara yükleniyor ve tüm Tasdix'leme işlemleri bilgisayardan yapılabiliyor. Çalışmaları fikri ve sınai mülkiyet kapsamında sayılabilecek kişiler ile ticari sırlarını korumak isteyen her kurum Tasdix'i kullanabiliyor. Makale, edebi eser, senaryo veya şiir yazanlar, müzisyenler, şarkı sözü yazarları, reklam ve film müziği bestecileri, DJ'ler, mimarlar, blog ve Web site sahipleri, fotoğrafçılar, CD, video, oyun üreticileri, hukuk büroları, reklam ajansları, çeviri büroları, yazılım firmaları, yayınevleri, mali müşavirlik büroları, meslek birlikleri, avukatlar, bilim adamları, araştırmacılar, doktorlar, sağlık kuruluşları, öğrenciler, iş fikri veya icat sahipleri bu uygulamayı kullananlar arasında.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics