Ürün Teknoloji 10 TEMMUZ 2018 / 17:46

Fitbit Versa ile şık ve hafif akıllı saat deneyimi

Akıllı saat ve bileklik alanında pazar hacmi ile rakiplerinin önünde yer alan Fitbit’in yeni ürünü Versa BThaber ofisinde. Şıklık, hafiflik ve tek şarjda kullanım ömrü başlıklarına önem verilen Versa’yı yakından inceliyoruz.

Son yıllardaki Pebble hamlesi ile akıllı bileklik/saat pazarında katlayarak giden Fitbit, sadece akıllı bileklik değil, akıllı saat segmentinde de gözünü yükseklere dikti. Ionic modeli ile amiral gemisi niteliğinde bir adım atan Fitbit, ürün gaminı bir de orta-üst segmente konumlandırdığı Versa ile genişletti. Ionic’in aksine estetikten ziyade hafiflik ve ergonomiye odaklandığını belirtebileceğimiz Versa, her ne kadar uygulama tarafında arzu edilen seviyede olamasa da spor çözümleri ziyadesiyle tatmin edici. Fitbit OS 2.0 ile raflardaki yerini alan Versa’ya yazılan uygulamalar, sanki “Bakın mesela, bunu da yapabiliyor” denilebilsin diye bir kaç örnekle sınırlı kalmış. Ancak bunun yanında saat arayüzü konusunda Fitbit’in yeterli seviyede olduğunu eklemekte fayda var. Versa’nın yazılımına dair söyleyebileceğimiz en önemli noktalardan biri ise bildirim sistemi. Bugün pazarın giriş seviyesi modellerin de dahi popüler sosyal medya, e-posta ve çevrimiçi mesajlaşma  uygulamalarından bildirim almanız mümkün. Ancak aynı şeyi Versa için söylemek güç. Zira saatin bildirim noktasında hem eksileri hem artıları var. Nedir eksiler? Versa’yı standart ayarlarda kullandığınız takdirde aldığınız bildirimler SMS ve sağlık uygulamaları ile sınırlı. Bildirim noktasındaki artı nüans ise belirlediğiniz adım ve ya spor hedefini aştığınızda birbirinden hoş bildirimler alabilmeniz.

Akıllı saatin donanımsal özelliklerinden önce kullanıcılar için estetik değer ve bıraktığı deneyim geliyor olsa gerek. Versa’nın tasarımı, tam anlamı ile sporculara odaklanan tarzda. Hafif, rahat kullanılabilen, esnek ve sağlam bir akıllı saatten bahsediyoruz. Saati ilk taktığınızda iki ünlem beliriyor aklınızda.“Aaa ne kadar da hafif!”

Gerçekten öyle. Fitbit Versa hem doku hem ağırlık itibariyle kullanıcısını rahat etmeyen tarzda bir akıllı saat. Değiştirilebilen kayışları ile spor sonrası hem ter faktöründen saati arındırabilir hem de günlük kombininizi daha şık bir hale getirebilirsiniz.

“Bu fiyata acaba daha iyisi olamaz mıydı?”

Fitbit Versa farklı kullanıcılar tarafından 1000-1200 TL fiyat aralığında satılıyor. Diğer üreticilerin bu fiyat bandında sattığı ürünleri düşündüğünüzde Versa’nın ne kadar vaatkar olduğu soru işaretleri barındırıyor. Ancak önemle dile getirilmeli ki eğer sizin için birinci öncelik spor uygulamaları ise Versa bu fiyat bandındaki en iyi ürünlerden biri olabilir.

Fitbit Versa için kaleme aldığım bu kısa ön incelemede fiyata, tasarıma, yazılımsal esnekliğe ve diğer nüanslara değinmiş olduk. Ancak Versa için ilk izlenimin üstüne bir kaç söz daha söylenir diye düşünüyorum. Bu yazının altına eklemelerim olacak şimdiden söyleyelim.

-Ferit ÇELİK

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics