Ürün Teknoloji 09 MAYIS 2016 / 10:22

Google akıllı lens patenti aldı

Google aldığı yeni patentlerle “akıllı” çözümler geliştirmeye devam ediyor. Şirket, Glass projesi ile yaşadığı hayal kırıklığının izlerini, “akıllı lens” ile yok etmeyi hedefliyor.
Google, Glass projesiyle yaşadığı başarısız tabloyu, aldığı yeni patentle kapatabilir. Yaptığı yeni başvuruyla beraber görme bozukluğu yaşayan kişilerin problemlerine "akıllı" çözümler sunmak isteyen şirket, bir yandan da kendisine önemli bir pazar yaratmak istiyor. 
Şirket, geliştireceği lens ile görme bozukluğu yaşayan kişilerin sorunlarını çözmeyi hedeflerken, bir yandan da görüş açısını genişletmeyi planlıyor.

Patent için başvuruda bulunan Google, görme bozukluğu taşıyan kişilerin sorunlarını çözmenin yanı sıra bir takım özelliklerle donatacağı lens ile Glass projesini kötü izlerini silmeyi amaçlıyor. Basit bir lensten farkı bulunmayacak olan lens, kullanıcıların görüşlerini düzeltecek ve görüş açısını genişletecek. Alınan patent ile beraber geliştireceği lenste depolama alanı ve alıcılar gibi birçok araçla donatılacak olan lensin diğer lensler ile de iletişime geçebileceği ifade ediliyor. 
Google Glass Explorer programı ile Glass'ı test sürecine sokan ve gelecek geri dönüşler ile Google Glass'ı tüketici odaklı bir şekilde yapılandırmak isteyen Google'ın planları bir türlü istediği gibi gitmedi. İlk etapta Glass Explorer programını sonlandıran şirket, daha sonra da Google Glass'ı kurumsal pazarda değerlendireceğinin sinyallerini vermişti.
Son gelişmelere ve akıllı lens hamlesine baktığımızda Google'ın Glass projesinin son kullanıcı tarafından vazgeçtiğini görebiliyoruz. Google Glass'a ait tüm sosyal medya hesaplarını kapatan şirket, Glass için tamamen kurumsal pazara yönelmeyi planlıyor. Kurumsal pazardaki potansiyeli değerlendirmek isteyen şirketin ilerleyen süreçteki hamleleri hakkında ise halen net bir bilgi bulunmuyor.
ETİKETLER : 1071

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics