Ürün Teknoloji 03 OCAK 2016 / 16:23

Google parolasız girişi test ediyor

Parolalar, parolalar, parolalar... İnternete dayalı pek çok hizmet, için yeni bir hesap almamız için bizleri zorluyor. Neyse ki birkaç yıldır "Facebook ile giriş" gibi bir teknoloji var; bir saat isim - e-posta - parola üçlüsüyle uğraşmak zorunda kalmıyoruz. Zira sitelerin pek çoğuna parola beğendirmek de büyük problem. Bir küçük harf olsun, rakam olsun, işaret olsun, boşluk olsun derken kendi aklımızda bile tutamayacağımız parolalarla uğraşmak durumunda kalıyoruz. Neyse ki Google, en azından kendi hesapları için parolasız giriş yöntemini kullanmayı planlıyor.
Yazılım devinin şu sıralar test ettiği bu yeni teknoloji, herhangi bir cihazdan Google hesabına giriş yapılmaya çalışıldığı zaman, hali hazırda giriş yapılmış olan mobil cihazlara uyarı gönderiyor "Başka bir bilgisayardan giriş mi yapmaya çalışıyorsun?" diye. Eğer hayır dersek, giriş yapmaya çalışan şahıs Google hesabına girememiş oluyor. Evet dersek de ekstra bir parola sormadan hesaba giriş yapılıyor.
Bu güvenlik yöntemini aslında SMS korumalı girişin basite indirgenmiş hali olarak değerlendirebiliriz: Giriş yapmadan önce herhangi bir parola istemiyor, SMS yerine telefona direkt Google üzerinden uyarı geliyor, SMS'teki parolayı giriş yapacağımız yere girmek yerine telefon üzerinden bir tuşa basıyoruz.
Açıkçası bu yöntemin biraz tehlikeli olduğu kanısındayım. Zira akıllı telefonlarımız oldukça sık bir şekilde kurcalanan cihazlar. Telefonumuzu birkaç saniyeliğine verdiğimiz biri, bu yöntem sayesinde tüm Google hesabımızın içeriğine istediği zaman ulaşabilir duruma gelebilir.
ETİKETLER : 1053 Google

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics