Ürün Teknoloji 10 OCAK 2016 / 08:31

GPS'li şapka ses ile yönlendiriyor

Hemen her hafta yeni bir giyilebilir teknoloji ürünü fikriyle karşılaştığımız bir dönemdeyiz. Büyük firmalar ve bağımsız gruplar, mobil teknolojileri birbirinden ilginç konseptler ile giyilebilir hale getiriyorlar. Fakat bu haberimizdeki ürün, diğerlerine kıyasla biraz daha yaratıcı ve işlevsel bir ürün olabilir: Çevresel ses etkisiyle kullanıcıyı yönlendiren silindir şapka!

Cornell Üniversitesi'ndeki bir grup öğrencinin tasarladığı bu silindir şapka, GPS uydularıyla bağlantı kurup kendi konumunu algılayabiliyor. Evet, herkesin elinde telefon var ve artık neredeyse bütün telefonlarda GPS bulunuyor. Peki bu durum, GPS'li şapkayı gereksiz mi kılıyor? Elbette ki hayır! Şapka, çok farklı bir yönüyle ön plana çıkıyor.

Akıllı telefonlarda ve GPS cihazlarıyla gitmemiz gereken yön, bizlere ya ekranda ok işareti gösterilerek ya da sesle, "200 metre sonra sola dön" biçiminde iletiliyor. Şapka ise içerdiği akustik düzen sayesinde 360 derece ses verebiliyor. Dönülecek açıyı belirleyip, tam olarak gidilmesi gereken yöne doğru ses uyarısı veren GPS'li silindir şapka, böylece kullanıcının ellerinin boş kalmasını sağlıyor. Aynı zamanda arada bir "dil" derdi de olmuyor; ses ne taraftan gelirse oraya gitmemiz yeterli oluyor.

Bu şapka, özellikle ellerini kullanamayacak durumda olan veya sırf GPS için ellerini kullanmak zorunda kalmak istemeyenler için uygun bir cihaz olabilir. Fotoğraftaki prototip biraz garip görünüyor olsa da muhtemelen bütün devre bileşenleri şapkanın üst kısmına yerleştirilecektir.

Umuyoruz bu ürün tamamlandığında "yağmur geçirmez" bir yapıda olur.
ETİKETLER : gps şapka 1054

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN