Ürün Teknoloji 02 AĞUSTOS 2013 / 10:36

Hayvanların gözünden 3 boyutlu dünya

Dassault Systèmes’in 3D Teknolojisi kullanılarak  hayata geçirilen AllEyes, kişilerin dünyayı hayvanların gözünden görmesini sağlayan bir 3 boyut deneyimi sunuyor.Dassault Systèmes’in 3D Teknolojisi kullanılarak ve transmedya inovasyon şirketi Current ile işbirliğiyle hayata geçirilen AllEyes projesi ile insanlar artık dünyayı hayvanların gözünden de görme deneyimini yaşayabilecekler.

Bu çalışmanın amacı, bilimsel bulgular göz önünde bulundurularak, hem çocuklara hem de yetişkinlere 3 boyutlu görsel ve interaktif simülasyonlarla hayvanların dünyayı nasıl gördüğünü göstermek. Çeşitli bireysel farklılıklar dışında (miyopluk, renk-körlüğü vb…) bütün insanların gözleri aynı. Ancak, bizlerin iki gözle gördüklerimiz birçok hayvanınkinden farklı. Örneğin çoğu hayvanın gözleri aynı yerde değil ya da gözleri bizimle aynı şeyleri görmek için tasarlanmamış durumda.

All Eyes sayesinde, Paris’in en prestijli meydanlarından Place Vendôme’un etrafında hayvanların (kedi, köpek, fare, şahin, arı) gözünden bir tur atabilecek, onların ne görüp hissettiğini, ya da engellerinin neler olduğunu 3 boyutlu olarak deneyimleyebileceksiniz.

Bu 3 boyut deneyiminde iki  mod bulunuyor: Simülasyon modu, hayvan ve insan görüşleri arasında geçiş özelliğiyle anlamayı ve anlatımı kolaylaştırıyor. Her hayvan için ayrı ayrı yapılmış mini oyunlarla, oyuncular hayvan görüşünün meydana getirdiği engelleri atlatarak en iyi puanı almaya çalışıyor.

Projenin arkasında, Veteriner Göz Doktoru Dr. Didier Schmidt-Morand’ın başkanlığında çalışan bilimsel bir komite bulunuyor. Ekip, hem simülasyon için veri sağlıyor hem de simülasyonun gerçekliğini kontrol ediyor. AllEyesonParis 3D deneyimi için tıklayınız.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics