Ürün Teknoloji 03 NİSAN 2016 / 15:29

HoloLens ışınlanma işini çözdü

Microsoft'un heyecan verici projesi HoloLens, her geçen yeni bir boyut kazanıyor. Microsoft, HoloLens projesini zenginleştirmeye devam ediyor. Son olarka NASA tarafından da kullanılmaya başlanan HoloLens, bu defa da Hologram benzeri bir konseptle dikkat çekecek gibi görünüyor. Microsoft bünyesinde geliştiren ve "Holoportation" adınaki yeni konsept ile birlikte farklı bir konumda bulunan birinin gerçek zamanlı hologramı yeni konsept ile rahatlıkla oluşturulabiliyor.
Birçok bilimkurgu filmde gördüğümüz "sanal ışınlanma" teknolojisinin benzeri olan Holoportation sayesinde farklı bir konumda yer alan kişilerin birebir, gerçek zamanlı izdüşümleri HoloLens yardımı ile oluşturulabiliyor. Hali hazırda geliştirme sürecinde olan projenin çalışma prensibine gelecek olursak, sanal olarak ışınlanacak kişinin görüntüsü 3 farklı açıdan kamera ile kayıt altına alınırken, hem ses hem de hareket olarak kayıt altına alınan görüntüler, HoloLens başlığı kullanan diğer kullanıcıya iletiliyor. Karşı taraf bu sayede karşıdaki kişinin gerçek zamanlı görüntüsünü HoloLens yardımı ile görüyor.
Henüz geliştirilme aşamasında yer alan proje, bu haliyle bile oldukça heyecan verici. VR teknolojisi tamamen yeni bir görüntüleme ve kontrol teknolojisi konumundayken, HoloLens’in de aralarında bulunduğu AR teknolojileri sessiz ve derinden ilerliyor. Gerçek görüntünün üzerine 3D görüntü yerleştirmesi yapabilen AR teknolojileri, tümleşik iletişim alanında da büyük bir fark yaratabilir. Hatta bu hafta BTnet sayfamızda incelemesine yer verdiğimiz telekonferans cihazları, bire bir görüşmelerde yerini HoloLens gibi AR cihazlarına bırakabilir. Elbette ki karşıdaki kişiyi 3D bir şekilde yanında oturuyorken görmek, herhangi bir telekonferans görüşmesinden çok daha etkili olacaktır.
Bakalım AR tarafında başka ne gibi yeniliklerle karşılaşacağız…
ETİKETLER : 1066 Microsoft' HoloLens

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics