Ürün Teknoloji 23 OCAK 2016 / 17:35

HP'den ikisi bir arada Ultrabook çözümü

Dizüstü bilgisayarlar küçülme yönünde evrilmeye devam ederken bu konuda atılan en net adım muhtemelen Intel'in Ultrabook konseptini ortaya çıkarması oldu. Belli başlı kurallarla incecik ve şarjı son derece uzun giden bilgisayarların elde edilmesini sağlayan firma, elbette ki düşük güç tüketimine sahip ve yüksek performanslı bileşenlerin de sağlayıcısı olmaya devam ediyor. HP'nin 6. nesil Intel işlemcilerle donatılmış Ultrabook'u Spectre x360, test merkezimizin konuğu oluyor.
Üst seviyeyi hedefleyen bu Ultrabook, son derece şık bir görünüme sahip. Oldukça sağlam bir kasaya sahip olan Spectre x360'ın ekranı arka tarafa doğru yatarak tablet gibi de kullanılabiliyor. Bir hayli geniş bir touchpad alanı bulunan x360'ın klavye tuşları, şu zamana kadar kullandığım en rahat dizüstü bilgisayar klavyelerinden biri olabilir. Tuş yüksekliği ve sertliği çok güzel ayarlanmış.
Ürün, toplam 1.45 kg ağırlığındayken sadece 1.6 mm kalınlığında. Hatta uçlara doğru biraz daha inceliyor. Kullanılan sağlam dış malzeme dolayısıyla çok hafif bir Ultrabook olduğu söylenemez fakat yeterince ince. 13.3 inç boyutundaki ekranında dokunmatik desteği sağlayan ürün, Full HD çözünürlüklü IPS bir panel barındırıyor.
x360'ın altta, iki tarafında zemine doğru bakan Bang & Olufsen hoparlör bulunuyor. Bu hoparlörlerin sesinin de ortalamanın üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Ses seviyesi yeterince iyi olduğu gibi kolay kolay çatlama da yapmıyor.

6. nesil Intel işlemcili
x360'ın çeşitli bileşenlere sahip modelleri elbette ki bulunuyor. Bize gelen modelde Intel'in Core i5 6200U işlemcisi kullanılıyordu. Gayet başarılı bir performans sergileyen bu işlemcinin içerisinde Intel HD Graphics 520 IGP'si yer alıyor. 8 GB RAM ile desteklenen donanıma 256 GB alana sahip bir SSD eşlik ediyor.
Ürünün genel anlamda Windows altında, tarayıcıda, Office yazılımlarında veya Photoshop gibi orta seviyeli programlarda hiçbir problem çıkarmadan maksimum performansı sergileyebildiğini söyleyebiliriz. Elbette ki iş biraz daha ağır yazılımlara dönünce performans biraz geride kalmaya başlıyor. Intel HD Graphics 520, cihazın aynı zamanda oyun da oynanabilir bir kıvamda olmasını sağlıyor. Yaptığımız denemelerde Heroes of the Storm gibi ağır bir MOBA oyununun bile düşük ayarlarda, Full HD'de yaklaşık 50 fps seviyesinde çalışabildiğini gördük. Çözünürlük düşürüldüğünde daha da yüksek performans sergileyecektir elbette ki.
HP Spectre x360, içerisinde Windows 10 kurulu olarak geliyor. Tablet moduna geçirildiğinde rahat bir şekilde kullanılabilmesi için sağ alt tarafında bir Windows tuşu barındıran ürün, içerisindeki TPM modülü sayesinde dosyalarımızı gerçek anlamda "saklayabiliyor".
3 tane USB 3.0 bağlantısı bulunan x360, görüntü aktarımlarını mini DisplayPort ve tam boyutlu HDMI bağlantılarından gerçekleştiriyor. 
ETİKETLER : 1056 HP

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics