Ürün Teknoloji 07 MAYIS 2012 / 11:20

HP, enerji gündemini Türkiye’ye taşıdı

İlk kez Türkiye’de düzenlenen HP Emea Enerji Konferansı, 20 Haziran’da İstanbul’da Ritz Carlton Otel’de gerçekleştirildi. HP Avrupa Ortadoğu Afrika Bölgesi Enerji ve Dağıtım Çözümlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Christian Keller ve farklı kademelerdeki yöneticilerin  katıldığı etkinlikte enerji güvenliğine yönelik çözümlerin yanı sıra verimli, tasarruflu ve akılcı enerji kullanımına yönelik en yeni BT çözümleri tanıtıldı. Enerjinin verimli kullanımı ve enerji sektöründeki güvenlik risklerine dikkat çekilen etkinlikte, Keller, HP’nin enerji şirketlerine sosyal zeka tabanlı yönetişim sunduğunu ve kurumlardaki farklı birimlerin birbiri ile uyumlu çalışmasını sağlayan bilgi alışverişine dayalı kapsamlı bir işletim danışmanlığı  verdiğini belirtti. HP Akıllı Enerji Hatları yaklaşımı ile bulut bilişimden sosyal medyaya ve gerçek zamanlı iş zekâsı analizlerine kadar pek çok çözümü bir arada kullandığına dikkat çeken Keller, Vertica satın almasıyla geliştirilen gerçek zamanlı iş zekâsı çözümlerini sosyal
medyaya bütünleştirdiklerini ve enerji şirketlerine sosyal zekâ tabanlı yönetişim ve CRM çözümleri de sunduklarını dile getirdi.

HP’den Ev Enerji Yöneticisi
Etkinlikte tanıtılan
önemli çözümlerden biri
de HP’nin son kullanıcılar için geliştirdiği, yerel
ağları  kullanarak elektrikli aletlerin enerji tüketimini izleyen milimetrik sensörlerden gelen enerji tüketimi verilerini gerçek zamanlı olarak analiz eden ‘ev enerji yöneticisi’ oldu.
Evlerde enerji tüketimine yönelik akıllı optimizasyon önerileri sunan bir iş zekâsı yazılımından yararlanan Ev Enerji Yöneticisi, evlerde elekrik kullanımına bağlı giderleri azaltıyor. Yerel ağa bağlı akıllı bir TV ekranından kullanışlı bir grafik arayüzle yönetilen sistem, ev sakinlerini ışığı veya televizyonu açık unuttuklarında uyarıyor. Beyaz eşya gibi elektrikli aletlerin enerji kullanımını izleyen sistem örneğin buzdolabının normalden fazla elektrik tüketmesi halinde kullanıcıyı arıza olasılığına karşı uyarıyor. Konut Enerji Yöneticisi elektrik dağıtım şirketiyle
de internet üzerinden iletişim kurarak elektrik kesintilerini önceden bildiriyor ve bir arıza durumunda çağrı merkezini uyarıyor. Sistem aynı zamanda kısa devre kaynaklı yangın tehlikesine karşı ek bir güvenlik katmanı görevini de görüyor. HP Konut Enerji Yöneticisi’nin önümüzdeki birkaç yılda ABD ve AB ülkelerinde kullanılmaya başlanması bekleniyor.
ETİKETLER : Sayı:828

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics