Ürün Teknoloji 17 EKİM 2010 / 18:00

Huzurlarınızda Windows Phone 7

Microsoft’un akıllı telefon işletim sistemi Windows Phone 7 tanıtıldı. Ayrıca platformun üzerinde yer alacağı telefonlardan örnekler de verildi. Yapılan açıklamaya göre işletim sisteminin yüklü olduğu telefonların 8 Kasım’dan itibaren kullanıcılara sunulacak. Dokuz akıllı telefonda yer alacak işletim sistemi, beş adet ASUSTek telefonun dışında Dell, Samsung, LG ve HTC markalı birer telefonda yer alacak.
Bu telefonların arasında ilk olarak tanıtılan LG Quantum aşağı doğru kayan bir klavyeye sahip. 1 GHz Qualcomm Snapdragon işlemci bulunduran telefonda, 3.5 inç’lik dokunmatik ekran bulunuyor.
Diğer WP7 kullanacak telefonlardan HTC Surround, HTC’nin sevilen telefonu EVO’nun medya ve oyun yönünün daha gelişmiş sürümüne benziyor. Yine EVO’daki gibi 1 GHz Qualcomm Snapdragon işlemci bulunan Surround, 3.8 inç dokunmatik ekranı ve 5 megapiksel kamerasıyla farklılık gösteriyor.
HTC Surround ilk defa surround ses sistemine sahip olan akıllı telefon olarak tarihe geçti. Dolby Labs tarafından üretilen ses sistemi telefona adını verdi.
Samsung’un yeni telefonu Focus ise, AT&T şirketine göre, “en iyi görüntüyü veren Windows tabanlı telefon” olarak dikkat çekiyor. Samsung bu telefonda SuperIM OLED teknolojisinden faydalandı. Bunun yanında Focus, 1 GHz Snapdragon işlemciyle çalışıyor.
Tanıtılan telefonların
1 GHz işlemciye sahip olmasının nedeni, Microsoft’un yeni platformunun en düşük sistem gereksiniminden kaynaklanıyor. Bu durum, şimdiden Microsoft’un giriş seviyesi kullanıcılar açısından sorun yaşayabileceğini gösteriyor. Ayrıca tanıtılan telefonlar özellikle microSD desteğinin yeterli olmaması sebebiyle Android tabanlı telefonların bir adım gerisinde kalacak gibi görünüyor. Bunun dışında telefonlar ve platformun Android’le yarışabileceği, iPhone 4 özelliklerinde telefonlarla da o seviyede var olabileceğini belli ediyor.

Sosyal ağlara kolay
erişim
İşletim sisteminde ilk olarak Bing arama motorunun yerleştirilmesi göze çarpıyor. Ana ekranda bulunan kısayollar görünüm itibariyle Android’i andırıyor. Telefonda kayıtlı kişiler ana sayfaya yerleştirilebiliyor. Ana sayfadaki diğer parçaları da kolaylık tutarak başka bir yere göndermek mümkün. Bunun yanında e-postaların tek dokunuşta açılabilmesi ve Yahoo, Gmail, Hotmail gibi servisleri kullanabilmesi artıları arasında yer alıyor.
Telefonları sosyal ağlar ve e-posta adresleriyle bütünleştiren işletim sistemi, Facebook, Gmail gibi yerlerdeki arkadaşları doğrudan telefon listesine aktarıyor. Microsoft yeni işletim sisteminin içinde mobil Office uygulamalarını da tanıttı. Ancak bu tür uygulamaların belki de en temel özelliği “kopyala-yapıştır” özelliğinin bulunmaması büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Tanıtılan Office uygulamalarından OneNote da alınan notların doğrudan bulut bilişime kaydedilmesini sağlıyor. Ardından alınan notlara internet olan her yerden erişmek mümkün oluyor.
ETİKETLER : Sayı:792

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics