Ürün Teknoloji 12 OCAK 2015 / 09:26

IBM cilt kanserinde teşhis süresini kısaltıyor

IBM, Memorial Sloan Kettering ile sürdürdüğü işbirliği kapsamında, IBM analitik teknolojileriyle “otomatik cilt görüntüleme analiz” metodu geliştirdiğini duyurdu.

İşbirliği kapsamında IBM, cilt lezyonlarının dermatolojik görüntülerinin analiz edilmesinde bilişsel bilgi işlem yöntemini uygulamaya başlayacak. Medikal görüntülerdeki birtakım modelleri tanımlayarak kalıplar çıkaran bu teknoloji sayesinde daha fazla vaka saptanabilirken hekimler daha erken teşhis koyabilecekler.

IBM Araştırma Birimi Üyesi ve IBM Teknik Koordinatörü Dr. Noel Codella ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Cilt kanserinin yaygınlığını ve ölüm oranlarını göz önüne alırsak, bu gibi çalışmalarla bireylerin sağlığı ve uzun yaşam süreleri üzerinde küresel ölçekte önemli etkilere sahip olma fırsatları kazanacağımızı açıkça görüyoruz. IBM’in öğrenen makineleri ve görsel analitik de dahil olmak üzere bilişsel bilgi işlem alanındaki uzmanlığımızla küresel çaptaki bu gibi küresel sorunları çözme alanında son derece donanımlıyız.”

Algoritmalar, lezyonların geçici morfolojik gelişimini (kısa bir süre içinde yoğun büyüme göstermeleri gibi) ya da tek bir hasta/nüfusun bir bölümü için normal değerlerden sapmalarını ölçebiliyorlar. Bu tür analizlerin bir araya getirilmesiyle hekimlerin, dermatolojik görüntülerde hastalığın göstergesi olabilecek incelikli kalıpları belirlemesi sağlanabiliyor.

Konuyla ilgili ilk deneyler 3 binin üzerinde melanom, atipik lezyonları ve iyi huylu lezyonları içeren dermoskopi görüntülerinin (dermatologlar tarafından kullanılan özel bir görüntüleme tekniği) kontrollü araştırmasının kullanılmasıyla gerçekleştirildi. Bu verilerde IBM teknolojisinin performansı yüzde 97’nin üzerinde duyarlılık ve yüzde 95 belirginlik oranlarıyla hastalıklı vakaları tanıdı.
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics