Ürün Teknoloji 02 ŞUBAT 2015 / 09:08

İkinci çeyrekte beklentileri karşıladı

Açıkladığı ikinci çeyrek sonuçlarına göre analistlerin beklentilerini karşılayan yazılım devi Microsoft, geride bıraktığı Ekim-Aralık 2014 döneminde 26,5 milyar dolar gelir üzerinden 5,8 milyar dolar net kâr elde etti.

Microsoft’un beklentileri karşılamasının temelinde şirketin son dönemde Lumia ve Surface tarafında yaşanan olumlu gelişmeler gösteriliyor. Buna karşın karlılığı önceki çeyreklere göre azalan şirket, bunu da Nokia satın alım işlemlerinin getirdiği maliyete ve Xbox satışlarının bir önceki yıla göre düşmesine bağlıyor.

Nokia’nın şirkete entegre edilmesi ve şirket içindeki yeniden yapılandırma faaliyetlerinin daha önceden de beklenildiği gibi ekstra maliyete sebep olduğunu açıklayan Microsoft, bu maliyetin 243 milyon dolar civarında olduğunu ifade etti. Satın alma işleminin devamında Windows Phone alanına ağırlık verme çalışmalarının da meyvesini toplamaya başlayan şirket Lumia satışlarında en yüksek rakamlara ulaştı. Bu süreçte 10,5 milyon Lumia telefon satışı gerçekleştiren Microsoft, bu satışlardan 2,3 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı.

Yılın ikinci çeyreğinde Surface tabletler de Microsoft’un yüzünü güldürmeyi başardı. Bir önceki yıla göre Surface tabletler üzerinden elde ettiği geliri artırmayı başaran şirket, yüzde 24 oranında artış yakaladı. Microsoft Surface alanında geride kalan çeyreği 1,1 milyar dolar gelirle kapadı.

Xbox satışları düşüşte

Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 7,4 milyon dolarlık Xbox satış geliri elde eden Microsoft, bu yıl neredeyse 1 milyon gerileyerek 6,6 milyon sınırına indi. Xbox One’ın pazara sunulması ve PS4 ile yaşanan rekabet sebebiyle satışların arttığı geçen yıla göre gerileme yaşayan şirket, bunu biraz da konsol fiyatlarında yaptığı indirimlere borçlu.
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN