Ürün Teknoloji 18 EYLÜL 2011 / 17:16

iPhone kullanıcılarına ‘sesli arama’ olanağı

Türkçe ses teknolojileri alanında gelişmiş teknolojileri sunan Sestek, yeni bir mobil uygulama geliştirdi. Apple App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen ‘Sesli Arama’ uygulaması ile telefon rehberinde kayıtlı kişilerin kartvizitlerine ulaşmak için isimlerini söylemek yeterli olurken, dokunmatik ekranda telefon rehberinden kartvizit aramaya gerek kalmıyor. Uygulama; rehberdeki kişi kayıtlarına ad, soyad ya da tam ad söyleyerek ulaşabilmeyi sağlıyor.
Uygulama, yüklendikten sonra iPhone ekranında “Sestek Sesli Arama” ikonu ile yerini alıyor. Bu ikona dokunarak uygulamayı çalıştıran kullanıcı, arayüzde yer alan “Sesli Arayın” butonu ile uygulamayı sesli komut alacak konuma getiriyor. Kullanıcı rehberde kayıtlı kişilerden birinin adını söyledikten sonra, ilgili kişinin rehberde kayıtlı olan kartvizit bilgileri ekranda görüntüleniyor. Böylece kullanıcı kişiyi aramak isterse, kartvizit bilgisine dokunması yeterli oluyor.
Sestek CEO’su Prof.Dr. M. Levent Arslan, uygulamanın App Store’a yüklenmesinin ardından geçen bir aylık sürede 20 bin kişi tarafından indirildiğini belirtti. Kullanıcılardan uygulama ile ilgili gelen her tür eleştiriyi dikkate aldıklarını, gerekli iyileştirme ve düzenlemeleri gerçekleştirdiklerini belirten Arslan, yeni projeleri hakkında şunları söyledi: “Yine iPhone için “Hızlı Arama” isimli bir proje üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca, Android için de yazılım geliştiriyoruz. Ses sentezleme çözümümüz GVZ TTS’in Android sürümünü geliştirdik. Ses tanıma çözümümüz GVZ SR’ın da Android sürümünü genel kullanıma sunmaya yönelik çalışmalarımız da sürüyor.”
ETİKETLER : Sayı:838

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics