Ürün Teknoloji 23 MART 2015 / 09:35

İstanbul One: Depreme dayanıklı veri merkezi tesisi

Zenium Technology Partners, Mayıs ayında resmi açılışı yapılacak İstanbul One veri merkezi tesisi ile sektörde ihtiyaç duyulan depreme dayanıklı veri merkezi ihtiyacına yanıt vermeyi amaçlıyor.

Büyümeye bağlı olarak İstanbul ve çevresinde hızla artan veri trafiğini korumak ve yönetmek giderek daha zor ve önemli bir hal alıyor. Gelişmekte olan pazarlara yönelik veri merkezi danışmanlık hizmeti şirketi Unisonius’un kısa süre önce yayınladığı araştırma, Türkiye’de özellikle İstanbul ve çevresinde yoğunlaşan çoğu veri merkezinin deprem ve sel gibi doğal felaketlere hazırlıklı olmadığını gösteriyor.

Müşterilere amaca özel veri merkezi alanı tahsis sağlayacak olan Istanbul One, Zenium Technology Partners’ın Türkiye’deki ilk tesisi olma özelliğini taşıyor. Zenium ekibi dünyanın dört bir yanında çeşitli iklim ve koşullarda hayata geçirdiği geniş bir veri merkezi portföyü olan uzmanlardan oluşuyor. Üç veri merkezi binasından oluşan İstanbul One, integral perde duvarlı beton bir iskelet üzerine inşa ediliyor. ABD deprem yönetmelikleri ASCE 31/41 ile denk olan ve Türkiye’deki en yüksek seviyeli deprem yönetmeliği konumundaki TEC 2007′ye uygun olarak tasarlanan bu binalar, hastaneler ve kamu binaları gibi “deprem sonrası kullanılmaya devam edecek binalar” kriterinde 1,5′lik en yüksek önem derecesi doğrultusunda yükseliyor.

Elektrik üretim ve dağıtım tesisleri, telekomünikasyon merkezleri gibi kritik öneme sahip binaların inşaatında kullanılan bu yönetmelik standartları, ciddi depremlerin ardından faaliyetin devamını sağlamak için gerekli tedbirleri belirliyor. İstanbul One’ın depreme dayanıklı olarak tasarlanan sağlam binaları aynı zamanda en yeni bina yönetim sistemi teknolojilerinden, saha içi fiziksel altyapıya ve depreme dayanıklı acil durum jeneratörlerinden güç alan iki adet tamamen bağımsız alternatifli güç besleme kaynağına kadar çok çeşitli destek sistemleriyle donatılıyor.

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics