Ürün Teknoloji 01 ARALIK 2014 / 10:11

Jolla tableti için 1 milyon dolar topladı

Mobil cihaz pazarın yeni oyuncularından Finlandiyalı Jolla, iPad Mini’ye rakip olarak pazara sunmayı planladığı yeni tableti için açtığı fona 2 gün içerisinde 1 milyon dolardan fazla bağış yapıldı.

Şirket beklentilerinin neredeyse 3 katına denk gelen bu rakamla birlikte, yeni tabletin pazarda yaratacağı etki merak konusu olmaya başladı.

Sailfish OS işletim sistemli tableti için indigogo üzerinde 380 bin dolarlık fonlama açan Finlandiyalı şirket Jolla, beklentilerinin üzerinde ilgiyle karşılaştı. 2 gün içerisinde 1 milyon dolara ulaşan fon, Jolla’ya yeni tableti için büyük bir manevra alanı yaratacak. Nokia N1 projesiyle aynı dönemde açıklanan tabletle birlikte, iPAd Mini’nin pazardaki hakimiyetine son vermek isteyen şirket, bu noktada kendi geliştirdiği işletim sistemine güveniyor.

Android tabanlı uygulamaları da çalıştırabilen Sailfish OS ile yine Android işletim sisteminde yer alan açık kaynak sistemini benimseyen Jolla, bu sayede yeni geliştirilecek tableti tercih eden kullanıcılara geniş bir uygulama yelpazesi sunmayı hedefliyor.

Jolla Tablet’in teknik özelliklerine baktığımızda Android ve iOS platformundaki üst düzey tabletlerden çok da aşağı kalmıyor. 2048x1536 çözünürlük ve 330 ppi piksel yoğunluğu sunan 7.85 inç ekran ile gelen tablet, 1.8GHz hızda çalışan 64-bit Intel işlemciye ve 2GB RAM’e sahip.

32GB’lık dahili depolama alanı ile gelen tablet, microSD kart ile bu kapasitesini 64GB’a kadar çıkarılabiliyor. 5 megapiksel çözünürlüklü full HD kalitede 60fps kayıt yapabilen arka kameraya 2 megapiksel öz çekim kamerası eşlik ediyor.

Pazara sunduğu akıllı telefonla henüz beklediği satış rakamlarına ulaşamayan şirket, hedef kitlesini genişletme adına elde ettiği fazla geliri bir şekilde kullanıcılarına iade etmeye hazırlanıyor. Piyasadaki akıllı telefonunda 100 euroluk indirime giden Jolla, tableti de aynı fiyata pazara sunarak müşteri portföyünü artırmak istiyor.

Akıllı telefonunu Çin’de piyasaya süren Jolla’nın, tablet konusunda da benzer bir strateji izlemesi bekliyor.

 
ETİKETLER : 998

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics