Ürün Teknoloji 10 NİSAN 2016 / 12:40

Kalitesiz USB Type-C kabloları tehlike saçıyor

Henüz sadece birkaç cihazda bulunan ve bu sene sonunda çıkacak olan yeni akıllı telefonlarla beraber yaygınlaşması beklenen USB Type-C, bizlere pek çok yenilik getirecek. Veri aktarım hızlarının artırılması en büyük avantajlarından biriyken, gerçek anlamda hızlı şarjı da bu kablolarla gerçekleştirebileceğiz. Fakat bu bağlantı tipinin bu kadar yetenekli olması, belli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Artan voltaj ve hızlanan veri akışı, kalitesiz kabloların yarattığı tehlikeyi de artırıyor.
Google'ın USB Type-C kablolarını test etmekle görevlendirdiği Benson Leung isimli mühendisi, aylardır kabloları profesyonel olarak inceleyerek Amazon'da incelemeler yazıyordu. Oldukça hayırlı bir iş üzerine çalışmakta olan Leung, SurjTech 3M isimli USB Type-C kablosunu kullanmaya çalıştığı sırada Chromebook Pixel'ı yandı. Kabloyu inceleyen Leung, içindeki kablo bağlantılarının bile yanlış bağlandığını belirtti. Kabloda kullanılan direncin yanlış olduğunu ve üstüne ters takıldığını da söyleyen Leung, yüksek hızlı veri aktarımını sağlayan TX / RX bağlantıları için gereken kabloların bağlanmadığını belirtti.
Teknoloji tedarikçilerinin bunun gibi ucuz kabloları satmayı reddetmesi gerekiyor. Hatta kullanıcılar da bu tip problemleri kabloları sosyal medya üzerinden duyurursa, tedarikçilerin sorunlu kablolara karşı önlem almasını da kolaylaştırır. İşin içerisinde direkt olarak güç iletimi bulunduğu için “yanma” problemleri cihazlarla sınırlı kalmama ihtimali de söz konusu. İletilen yanlış gerilim, mobil cihazların bataryalarının çok ciddi hasar almasına, cihazın kendi devrelerinin yanmasına ve hatta bataryanın alev almasıyla sonuçlanabilir ki bataryanın alev alması, koca bir evin / ofisin yanmasına da sebep olabilir. Bu yüzden USB Type-C kablolarına geçişle beraber ilk satın alacağımız kabloların markalarını internet üzerinden iyice araştırmamız gerekiyor. Umuyoruz gelecekte benzer durumlarla karşılaşmayız.
ETİKETLER : USB Type-C Google 1067
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN