Ürün Teknoloji 10 NİSAN 2016 / 12:40

Kalitesiz USB Type-C kabloları tehlike saçıyor

Henüz sadece birkaç cihazda bulunan ve bu sene sonunda çıkacak olan yeni akıllı telefonlarla beraber yaygınlaşması beklenen USB Type-C, bizlere pek çok yenilik getirecek. Veri aktarım hızlarının artırılması en büyük avantajlarından biriyken, gerçek anlamda hızlı şarjı da bu kablolarla gerçekleştirebileceğiz. Fakat bu bağlantı tipinin bu kadar yetenekli olması, belli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Artan voltaj ve hızlanan veri akışı, kalitesiz kabloların yarattığı tehlikeyi de artırıyor.
Google'ın USB Type-C kablolarını test etmekle görevlendirdiği Benson Leung isimli mühendisi, aylardır kabloları profesyonel olarak inceleyerek Amazon'da incelemeler yazıyordu. Oldukça hayırlı bir iş üzerine çalışmakta olan Leung, SurjTech 3M isimli USB Type-C kablosunu kullanmaya çalıştığı sırada Chromebook Pixel'ı yandı. Kabloyu inceleyen Leung, içindeki kablo bağlantılarının bile yanlış bağlandığını belirtti. Kabloda kullanılan direncin yanlış olduğunu ve üstüne ters takıldığını da söyleyen Leung, yüksek hızlı veri aktarımını sağlayan TX / RX bağlantıları için gereken kabloların bağlanmadığını belirtti.
Teknoloji tedarikçilerinin bunun gibi ucuz kabloları satmayı reddetmesi gerekiyor. Hatta kullanıcılar da bu tip problemleri kabloları sosyal medya üzerinden duyurursa, tedarikçilerin sorunlu kablolara karşı önlem almasını da kolaylaştırır. İşin içerisinde direkt olarak güç iletimi bulunduğu için “yanma” problemleri cihazlarla sınırlı kalmama ihtimali de söz konusu. İletilen yanlış gerilim, mobil cihazların bataryalarının çok ciddi hasar almasına, cihazın kendi devrelerinin yanmasına ve hatta bataryanın alev almasıyla sonuçlanabilir ki bataryanın alev alması, koca bir evin / ofisin yanmasına da sebep olabilir. Bu yüzden USB Type-C kablolarına geçişle beraber ilk satın alacağımız kabloların markalarını internet üzerinden iyice araştırmamız gerekiyor. Umuyoruz gelecekte benzer durumlarla karşılaşmayız.
ETİKETLER : USB Type-C Google 1067

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics