Ürün Teknoloji 12 MART 2017 / 15:51

Kamyonlarda da “karakutu” zamanı geldi

TIRPORT’un, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun desteği ile yürüttüğü projede, uçaklardakine benzer, tüm seyir güvenliğini kayıt altına alacak ve araçtaki gerçek zamanlı bilgilere anlık ulaşılmasını sağlayacak Araç Güvenlik Sistemi (AGS) isimli “Karakutu”lar kamyon ve araçlarda kullanıma hazır. Trafiğe kayıtlı yaklaşık 850 bin kamyon ve TIR’ın olduğu Türkiye, bu yönüyle Avrupa’nın en büyük kamyon pazarı olma özelliğine de sahip. TIRPORT ise kamyonlara özel geliştirdiği, yüksek teknoloji gömülü Karakutusu ile; yük verenlerle yük taşıyan kamyonları ve üzerlerindeki yükü sigortalayan sigorta şirketlerini gerçek zamanlı ve konum tabanlı güvenlik zinciriyle birbirine bağlıyor. TIRPORT tarafından geliştirilen bu sisteme, sigorta firmaları oldukça sıcak bakıyor. Normal bir kamyonun trafik sigortasının 5-6 bin TL’lerde olduğu pazarda, karakutu ile sigorta primleri düşecek, yük ve yol güvenliği de artacak. AGS’li “Karakutu”ların özellikleri şöyle sıralanıyor:
 
  • Seyir halindeki kamyonlar, gerçek zamanlı ve konum tabanlı olarak dijital haritalardan izlenebiliyor. Duraklama, yavaşlama, hızlanma gibi bilgiler, konum tabanlı olarak sisteme kaydediliyor. Aracın kayıtlı bilgisi üzerinde, geçmişte hangi noktayı hangi hızla geçtiği, kamyonun nerede, ne kadar beklediği, sistemden görülebiliyor. Tüm bilgiler, bünyedeki GSM ve GPS modülleriyle anlık olarak bulutta tanımlanan güvenli veri tabanına aktarılıyor.
  • Entegre Bluetooth sensörler sayesinde dorselerdeki ürünlerin gerçek zamanlı izlenmesi, gereken ısı ve basınç durumu gibi bilgileri anlık olarak takip edilmesi mümkün. Tanımlanan standartların dışında bir durumda ürün ve taşımadan sorumlu şirketler, otomatik olarak sistem üzerinden ikaz edilebiliyor.
  • TIRPORT AGS’nin, karakutusuna HD çekim yapabilen 4 kamera eklenebiliyor. Bu kameralarla, seyir hali önden ve arkadan kayıt altına alınabildiği gibi, dorse-kabin içi de görüntülenebiliyor. Bu bilgiler, bünyedeki diskte 30 güne kadar muhafaza ediliyor. Ayrıca, yükün sahibi ve lojistik firması, istediği kamyonun seyir bilgilerini online olarak cep telefonu üzerinden izleyebiliyor.
  • Entegre G-Sensör (Darbe Sensörü) sayesinde, araç çok ani bir fren yaptığında veya kazaya uğradığında, kara kutu son 1 dakikaya ait seyir bilgileri ile kaza anından sonraki 30 saniyelik görüntüleri, anında bulut ortamındaki güvenli platforma gönderiyor. Bunun yanında, yükün sahibi olan şirketi, taşımayı yapan lojistik firmasını ve o yük ile aracı sigortalayan sigorta firmasını anlık ileti ile anında ikaz ediyor, cep telefonuna gelen link tıklatıldığında ise kazanın dinamik raporu ve kaza anında kaydedilen tüm görüntüler izlenebiliyor, seyir bilgilerine ulaşılabiliyor.
  • Yük veren, kamyoncu ve sigorta firması bir platformda güvenlik çemberine alınıyor. Sigorta firması kazadan haberdar olmak için önüne kaza raporlarının gelmesini beklemiyor. İşlemler için zaman kazanıyor, gerçek-sahte kaza ayrımı yapılabiliyor.
  • Kara kutu olan araçlarda, sigorta riskleri minimize oluyor. Sigorta firmalarından, her yıl sahte kaza raporları ile çalınan on milyonlarca liralık hasar ödemesi cepte kalıyor. Yine lojistik firmalarından çeşitli sahtecilik oyunlarıyla (sahte plaka-ruhsat vb. evraklı kamyon) çalınan yükler için ödemek zorunda kaldıkları tazminatlar son buluyor.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics