Ürün Teknoloji 24 KASIM 2014 / 09:52

Kapsama alanları genişliyor

TTNET Türk Telekom Arena'daki kablosuz ağ projesiyle taraftarların internete kesintisiz bir şekilde bağlanabilmelerini sağlıyor.

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte taraftarların en önemli ihtiyaçlarından birisi internet hizmeti haline geldi. Sadece futbol değil, her türlü spor dalında seyirciler kendi fotoğraflarını, önemli anları hem fotoğraf hem de video olarak paylaşmayı bir adet haline getirdiler. Facebook, Twitter, Instagram ve Vine gibi sosyal medya araçlarında bu paylaşımlara hepimiz şahit oluyor hatta biz de bu tür paylaşımlarda bulunuyoruz. Genellikle bu tür paylaşımlar 3G üzerinden yapılıyor ve on binlerce kişinin aynı anda bu hizmeti kullanmaya çalışmasından dolayı da paylaşımlarda çeşitli sorunlar yaşanabiliyordu. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için tüm dünyada aynı anda on binlerce kullanıcının bağlanabileceği kablosuz ağ sistemleri stadyumlarda kullanılmaya başlandı. Bu stadyumlardan birisi Türk Telekom Arena. Geçtiğimiz haftalarda oynanan Galatasaray - Fenerbahçe maçıyla birlikte verilmeye başlanan GS TTNET WiFi hizmeti, 2019 - 2020 sezonuna kadar tüm karşılaşmalarda kullanılabilir olacak. GS TTNET WiFi projesi ile ilgili olarak TTNET Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı N. Mert Başar ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Projeden biraz bahseder misiniz?

TTNET olarak ülkemizin dijital dönüşümüne öncülük ediyoruz.  Kullanıcılarımızın dijital içeriğe, diledikleri her an ulaşabilmeleri için genişbant erişimine yönelik yatırımlarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Bu kapsamda; müşterilerimize sunduğumuz katma değerli hizmetlerimizden TTNET WiFi’ın bizim için önemli bir yeri var. Çünkü WiFi, teknolojiye yüksek oranda mobilite kazandıran bir servis. Kullanıcılarımız, istedikleri yerden ve cihazdan internete bağlanmayı ve kendileri için özel anları WiFi aracılığıyla internete bağlanarak paylaşmayı tercih ediyor. Biz de WiFi hizmetimize yeni prestij noktaları eklemek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Galatasaray Spor Kulübü ile yaptığımız işbirliğiyle, Türk Telekom Arena stadında hayata geçirdiğimiz GS TTNET WiFi projesi de bu vizyonumuzu ortaya koyan çalışmalarımızdan biri.

Türk Telekom Arena’daki GS TTNET WiFi projemizin her aşaması titizlikle tasarlandı. Detaylar hakkında bilgi verecek olursak; proje kapsamında iç ve dış alanlara uygun Ericsson kablosuz erişim noktaları ve antenler kullandık. Stat içerisindeki tüm tribünleri, basının hizmet verdiği tribünü, diğer yerleri ve locaları kapsama altına aldık. Dış alanlarda, erişim cihazı yanında stadyumlar için özel olarak tasarlanmış harici ekstra antenler de kullandık.

Büyük bir başarıyla gerçekleştirdiğimiz GS TTNET WiFi projesi sayesinde Türk Telekom Arena, Türkiye’nin ilk akıllı futbol stadyumu oldu.

Altyapı planlanırken en çok hangi konulara dikkat edildi?

Stadyum ve benzeri yerler; çok sayıda insanın bir araya gelmesini sağlıyor. Bir kafede veya ofiste metrekareye düşen insan sayısı ile stadyum gibi bir alandaki insan sayısı arasında büyük bir yoğunluk farkı bulunuyor. Bu durum da; açık bir alandaki maksimum kapsama alanı için tercih edilen anten sisteminden diğer süreçlere kadar, kurulacak olan kablosuz altyapının tasarımını tamamen değiştiriyor. Türk Telekom Arena Stadyumu’nun mimari çizimleri üzerinde yapılan analiz çalışmalarında da benzer yoğunluk süreçleri göz önüne alındı. Kurulum öncesinde test cihazları ile alınan örneklemlerle; stadyumda seyircilerin maçı ayakta izleyip izlemediği gibi koşulları inceleyerek, titiz bir tasarım aşaması ile çalışmalara başladık.

Stadyum gibi mekanlarda tasarım yapılırken kapasite çok önemlidir. Bu kapsamda her bir cihaza belirli sayıda koltuk düşecek şekilde stadyumu hizmet alanlarına ayırdık, yayın ve radyo planlamasını her hizmet alanını diğerini en az etkileyecek şekilde yaptık. Kurulum sonrasında tek tek yapılan ölçümlerle cihaz yerleri ve anten açıları için gerekli optimizasyonu gerçekleştirdik.

Dünyadaki diğer örneklerle karşılaştırdığımızda Türk Telekom Arena hangi konularda farklılaşıyor?

TTNET olarak “5. Nesil WiFi” olarak adlandırılan 802.11ac cihazlarını ilk kez bu proje ile Türk Telekom Arena’nın iç alanlarında kullandık. Özellikle yeni nesil akıllı telefonlarda mevcut olan bu teknoloji ile çok yüksek veri hızlarına çıkmak mümkün.

Galatasaray Spor Kulübü ile yaptığımız iş birliğiyle Türk Telekom Arena, tüm tribünlerinde WiFi servisi verilen ve internet tabanlı dijital uygulamaların sunulduğu Türkiye’nin ilk akıllı futbol stadyumu oldu. Türk Telekom Arena; 400 Mbps’e kadar hızda kablosuz internet servisi sağladığımız ve binlerce kişinin aynı anda internete bağlandığı en büyük TTNET WiFi noktası oldu.

Aynı anda binlerce kişi bağlandığında akla gelen en önemli sorulardan birisi güvenlik oluyor, bu konu ile ilgili herhangi bir çalışma yapıldı mı?

Güvenlik anlamında “client to client (istemciden istemciye) izolasyon” gibi binlerce kullanıcının ağ üzerinden birbirini görmemesini sağlayan uygulamaların yanında, merkezi cihazlara DDOS ataklarına ve diğer ataklara karşı gerekli önlemler alınmış durumda. Burada hizmet şifresiz bir yayın üzerinden veriliyor. Bu tarz hizmetlere kullanıcılar güvenle bağlanabilirler.

Arena’nın haricinde başka bir benzer projeniz bulunuyor mu?

WiFi tamamlayıcı bir teknoloji olarak artık çok önemli bir ihtiyaç. Türkiye’nin lider internet şirketi olarak müşterilerimize sunduğumuz katma değerli hizmetlerimiz içinde TTNET WiFi bizim için ayrı bir önem taşıyor. TTNET WiFi hizmetimize yeni prestij noktaları eklemek amacı ile sürdürdüğümüz çalışmalar kapsamında Türk Telekom Arena projesinden önce de Türk Hava Yolları ile önemli bir işbirliğini duyurmuştuk. Bu işbirliği kapsamında, internet erişimi bulunan uçaklarda sunulan WiFi hizmetinin internet servis sağlayıcısı olduk. Hâlihazırda 81 ilde ve 5000’i aşkın noktada havada, karada ve denizde WiFi servisimiz mevcut. Havaalanlarından İDO feribotlarına ve iskelelere, İETT otobüslerinden kafe ve alışveriş merkezlerine uzanan, hayatın ritminin çok yüksek olduğu noktalarda kullanıcılarımızın dilediklerinde internete ulaşabilmelerini sağlıyoruz. Sektörümüze öncülük etme vizyonumuz doğrultusunda ülkemizin dijital dönüşümüne katkı sağlayan birçok yeni projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Benzer işbirliklerini gelecekte de devam ettirerek internete ihtiyaçları olduğu her yerde, kullanıcılarımızın yanlarında olmaya devam edeceğiz.

 
ETİKETLER : 997