Ürün Teknoloji 09 MART 2015 / 09:00

Karaman ilk entegre akıllı şehir

Türk Telekom Grubu Türkiye’nin ilk entegre akıllı şehir projesini Karaman’da başlattı. Proje, Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, Grup Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir ve Grup Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca’nın ev sahipliğinde ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında duyuruldu.

Türk Telekom Grubu ve iş ortakları tarafından geliştirilen uygulamalarla, Karaman’da trafikten sağlığa, kamu hizmetlerinden enerji tasarrufuna kadar şehrin tüm ihtiyaçları Akıllı KenTT Operasyon Merkezi’nden yönetilecek. Şehir, vatandaşlar için daha yaşanabilir hale gelirken, ekonomik ve çevresel olarak da büyük kazançlar sağlanacak. Akıllı KenTT projesi Türkiye çapında gelişmekte olan belediyelerin hayatını kolaylaştıracak.

Türk Telekom’un Karaman’da gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan şunları söyledi:

Türkiye’de ilk kez entegre bir akıllı kent uygulamasını Karaman’da başlatıyoruz. Akıllı bir kent kuruyoruz. Bu akıllı kent tasarruf sağlayacaktır, belediyenin, valiliğin, tüm kamu kurum ve kuruluşların daha etkin ve verimli çalışmasını sağlayacaktır. Daha az para harcayarak daha çok iş yapma imkanını ortaya koyacaktır. Bir akıllı kentten sadece belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşları istifade etmeyecek, vatandaşlarımız istifade edecek.

Şehirler Türk Telekom teknolojisiyle akıllanıyor

Dijitalleşme adımlarını, kamu hizmetlerine ve şehir hayatına taşıyarak, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, “Türkiye’de iletişim teknolojilerinin öncü markası Türk Telekom Grubu olarak, Türkiye’ye değer katan yenilikçi adımlar atmaya devam ediyoruz. Grup olarak, müşterilerimize sunduğumuz, güçlü altyapımız, ulusal çaptaki satış kanallarımız ve zengin çözümlerimizle, dijital dönüşüme liderlik ediyoruz.

2005 yılından bu yana ülkemize konsolide bazda 17 milyar lira yatırım yaptık. Türk Telekom fiber ağı, 81 ili birbirine bağlayarak 193 bin kilometreye ulaştı. Türkiye, 2023 hedefleri kapsamındaki bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde, Türk Telekom’un güçlü altyapısı üzerinde hızla yükseliyor. Şehirler dijitalleşerek akıllanıyor, insanların bilgiye ulaşımı kolaylaşıyor ve hızlanıyor. Türk Telekom Grubu olarak, yayıncılık başta olmak üzere, yatırım yaptığımız alanları çeşitlendiriyor ve farklı sektörlerin teknoloji ile büyümesine katkı sağlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

 
ETİKETLER : 1012