Ürün Teknoloji 07 OCAK 2016 / 15:16

Kendi kendine giden arabaların IQ’sunu artırıyor

NVIDIA, araç içi yapay zeka için dünyanın en güçlü motoru olan NVIDIA DRIVE™ PX 2’yi bugün piyasaya sürerek, otonom araç yarışına ivme kazandırıyor. NVIDIA DRIVE PX 2; otomotiv sektöründe, otonom sürüşü kolaylaştırırken, yapay zekayı kullanma imkanı sağlıyor. NVIDIA’nın en ileri GPU’larındaki derin öğrenmeyi, araç çevresinde 360 derece durumsal farkındalık için kullanarak, aracın tam olarak nerede olduğunu belirliyor ve güvenli, konforlu bir yol hesaplaması yapıyor.
NVIDIA’nın gelişim platformu otomotiv ortaklarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilen DRIVE PX 2, derin öğrenme için, 150 MacBook Pro’ya denk bir işlem gücü sunar. İki adet yeni nesil Tegra® işlemci ve Pascal™ mimarisi tabanlı iki adet yeni nesil ayrık GPU, saniyede 24 trilyona varan derin öğrenme işlemi gerçekleştirir. Bu işlemler, derin öğrenme ağı çıkarımında kullanılan matematiği hızlandıran özel talimatlardır ve eski nesil üründen 10 kat fazla işlemsel beygirgücünde.

Riskler, derin öğrenmeye emanet
DRIVE PX 2’nin derin öğrenme yetkinliği; yolda beklenmeyen bir birikinti, tutarsız hareket eden sürücüler veya inşaat alanı gibi gündelik sürüşte karşılaşılan zorluklarla nasıl başa çıkılacağının hızlıca öğrenilmesini mümkün kılar. Derin öğrenme, geleneksel bilgisayar görüş tekniklerinin yetersiz kaldığı pek çok sorunla da başa çıkar; örneğin yağmur, kar ve sis gibi kötü hava koşulları; gün doğuşu, günbatımı ve aşırı karanlık gibi olumsuz aydınlatma şartları.
DRIVE PX 2’nin çoklu GPU mimarisi, genel amaçlı gezer nokta işlemleri için saniyede 8 trilyon işlem kapasitesindedir. Bu, eski nesil üründen dört kat daha yüksek bir orandır. Böylece, ortaklarımız; sensör füzyonu, lokalizasyon ve rota planlama da dahil olmak üzere, otonom sürüş algoritmalarını tüm kapsamıyla ele alabilirler. Ayrıca, bu sistem, ihtiyaç halinde, derin öğrenme ağ katmanları için yüksek kesinlikli hesaplama sağlar.

Rotayı hesaplar
Kendi kendine giden araçlar, bulundukları çevreyi kavramak için geniş bir sensör spektrumu kullanırlar. DRIVE PX 2; 12 video kameranın yanı sıra ışıklı radar, radar ve ultrasonik sensör girdilerini işleyebilir. Bunları; nesneleri tespit etmek, tanımlamak ve aracın çevresindeki ortama göre konumunu belirlemek için birleştirir, daha sonra ise güvenli bir yolculuk için en iyi rotayı hesaplar.
Otonom araçların geliştirilmesini ve test edilmesini hızlandıran yazılım araçları seti, kitaplıklar ve modüllerden oluşan NVIDIA DriveWorks™, bu karmaşık dünyayı kolaylaştırır. DriveWorks; sensör kalibrasyonu, çevredeki verilerin edinilmesi, senkronizasyon ve kayıt işlemlerini gerçekleştirir, daha sonra, Drive PX 2’nin özelleşmiş ve genel amaçlı tüm işlemcilerinde çalışan kompleks bir algoritma iletişim hattı boyunca sensör verisi akışını işler. Yazılım modülleri; nesne tespiti, sınıflandırma ve segmentasyondan harita yer lokalizasyonu ve rota planlamasına kadar otonom sürüş iletişim hattının her noktasında bulunur.
ETİKETLER : NVIDIA

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics