Ürün Teknoloji 07 OCAK 2017 / 12:30

KOBİ’ler kağıt kullanımını en aza indirmek istiyor

Xerox’un ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’dan bin 21 KOBİ ile gerçekleştirdiği araştırması ile bu yıl Vodafone ve TÜSİAD’ın Türkiye’deki KOBİ’lere yönelik yaptığı araştırma paralelinde, KOBİ’lerin dijitalleşme çabalarını ve yaşadıkları sorunları ortaya koyuyor. Araştırmaya göre; KOBİ’lerin yüzde 80’i faturalama, yasal belge oluşturma ve finansal raporlama gibi işler için kağıt kullanmaktan memnun değil. KOBİ’lerin yüzde 46’sı iş süreçlerini dijitalleştiremedikleri için kağıt kullandığını, bunun hem zaman kaybına yol açtığını hem şirket kazançlarını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Kağıt bazlı işlemler yüzünden en çok zaman kaybeden ülkelerin başında yüzde 51 ile Almanya geliyor. Onu yüzde 50 ile ABD, yüzde 43 ile İngiltere, yüzde 37 ile de Fransa izliyor.
 
Türk KOBİ’lerinin de tercihi aynı
Türkiye’deki KOBİ’ler için de benzer bir durum geçerli. Vodafone’un TÜSİAD işbirliği ile gerçekleştirdiği ve 81 ilden 37 sektörden 22 bin işletmenin katıldığı Yarına Hazırım Platformu’ndan elde edilen verilere göre, Türkiye’deki KOBİ’lerin ortalama dijitalleşme skoru Temmuz 2014’ten itibaren yüzde 48’den yüzde 53’e yükseldi. Ancak finansal yetersizlikler sebebiyle işletmeler istedikleri oranda dijitalleşmeye gidemiyor. Türkiye’deki 22 bin işletmenin sadece yüzde 40’ı ortalama dijtalleşme skorunun üzerinde. Xerox Türkiye Genel Müdürü Burak Özer, yaptığı değerlendirmede, “Dijitalleşmeye giden yolda KOBİ’ler için en önemli faydayı ve maliyet avantajlarını sağlayacak doğru modellemeler kurgulanırsa, teknoloji yatırımı yapmadan dijitalleşmelerini sağlayacak Yönetilen Baskı Hizmetleri gibi servisler öne çıkacak” dedi.
 
Üretkenlik, öncelik olarak öne çıkıyor
Xerox’un bağımsız araştırma şirketi Coleman Parkes’a yaptırdığı araştırma, KOBİ’lerin önceliğinin ‘üretkenlik’ olduğunu ortaya koyuyor. KOBİ’lerin yüzde 28’i üretkenliği artırmak adına doküman işlemlerini dijitalleştirme yolunda gerekli adımları atmış durumda. Yüzde 12’si 1 ila 3 yıl içerisinde dijitalleşme sürecine gireceklerini belirtiyor. Katılımcı ülkeler arasında Fransa dijitalleşmede yüzde 33’lük oranla lider. ABD’li KOBİ’lerin ise yüzde 41’i doküman iş akışlarında dijitalleşme temellerini daha yeni attıkları bilgisini veriyor. Elde edilen sonuçlar, KOBİ’lerin üretkenliği artırmak için dijitalleşmenin yanında üç ana unsura yoğunlaştıklarını da gösteriyor: 
Mobilite: KOBİ’lerin yüzde 23’ü 2017 yılı sonuna kadar mobil cihazlarını iş süreçlerine tamamen entegre etmeyi planlıyor.
Güvenlik: KOBİ’ler için bilgiyi korumak önemini artırırken, katılımcıların yüzde 56’sı sanal güvenlik prosedürlerine yazıcılarının güvenliğini de dahil ediyor.
Yönetilen Baskı Hizmetleri: Şirketlerin yüzde 66’sı her ay baskı işlemleri için bin doları aşan harcamalar yapıyor. Yönetilen Baskı Hizmetleri kullanan şirketler ise baskı masraflarında ciddi tasarruf elde ettiklerini bildiriyor.
ETİKETLER : 1104 Xerox

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics