Ürün Teknoloji 13 NİSAN 2015 / 09:05

Küçük ama işlevsel bilgisayar

Google, USB bellek ebatlarında bilgisayar üretmeye hazırlanıyor. Şirket yaptığı basın tanıtımında görücüye çıkardığı “çubuklarla” monitörleri ve TV’leri bilgisayara dönüştürmeyi hedefliyor.

Asus ile birlikte üretilecek “chromebit” adındaki çubuk bilgisayarlarla birlikte Google, Microsoftile olan rekabeti iyice kızıştıracak. Yaz aylarında piyasaya sürülmesi beklenen mini bilgisayarların 100 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip olacağı iddia edilirken, sunduğu fiyat avantajıyla birlikte Google,  çubuk bilgisayarların yoğun ilgi görmesini bekliyor.

Bütçesi kısıtlı olan tüketiciler, okullar ve ofisler için oldukça uygun görünen chromebit çubuk bilgisayarlar, kullanıcıların bir bilgisayardan bekledikleri temel özelliklerin hepsine sahip olacak. Chrome işletim sistemiyle birlikte gelecek olan mini cihaz, HDMI girişi sayesinde monitörlere ve televizyonlara rahatlıkla bağlanabilecek. Bunun yanı sıra bluetooth özelliğini de bulunduran chromebit, bu sayede kullanıcılarına klavye ve fare desteği de sunacak.

Google ve Asus ortaklığıyla üretilen chromebit’in teknik özelliklerine gelirsek, cihazın boyutlarına rağmen oldukça işlevsel olduğunu görüyoruz. 4 çekirdekli Rockchip 3288 ARCM Cortex-A17 işlemciye sahip chromebit, , ARM Mali 760 grafik işlemci ile desteklenmiş. 2 GB RAM ve 16 GB hafızayla birlikte gelen çubuk bilgisayar, USB 2.0 girişi, Wi-Fi 802.11 ve Bluetooth 4.0 bağlantı özellikleriyle donatılmış.

İlk etapta önümüzdeki yaz aylarında ABD’de satışa sunulacak chromebit’in, yıl sonuna doğru satış alanını genişletmesi bekleniyor.

 

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN