Ürün Teknoloji 29 MAYIS 2016 / 12:52

Lenovo, Avrupa Uzay Ajansı ile çalışmaya devam ediyor

Son beş yıldır, Gaia Projesi kapsamında elde edilen yüksek hacimli verilerin işlenmesinde Lenovo NeXtScale ile çalışan Avrupa Uzay Ajansı (AUA), yenilediği sözleşmesiyle bu verimli ortaklığı devam ettireceğini açıkladı.
2013’te başlayan Gaia Projesi, milyarlarca yıldızı kaydederek Samanyolu’nun bugüne dek çıkartılmış en doğru haritasına ulaşmayı ve evrenin kökenlerini ve gelişimini anlamayı hedefliyor. Daha önce benzeri görülmemiş bu yıldız haritasını oluşturmak, çok yüksek hacimli bilgi ve verileri doğru ve hatasız olarak işleyebilecek kapasitede ileri teknolojiyi gerektiriyor.
Lenovo NeXtScale, yüksek hacimli verileri işlemenin zorluklarını ortadan kaldırırken, performans, verim ve esneklik vadediyor. Lenovo’nun veri işleme çözümleri, gelişmiş sunucu fonksiyonlarıyla farklı görevlerin aynı anda kontrol edilmesine imkan sağlıyor. Şirket, Avrupa Uzay Ajansı’nın Avrupa Uzay Astronomi Merkezi’yle 2011 yılından beri, özellikle Gaia Projesi kapsamında elde edilen bilimsel verilerin işlenmesi konusunda aktif olarak çalışıyor. Bu veri işleme süreci sonunda, görev tamamlandıktan sonra Gaia’nın tüm veri dosyasına ulaşılmış olacak. Toplanan verilerin tamamı bir petabyte’ın üzerinde olacak, bu da bir milyon gigabyte’a, yani 200 bin DVD’ye değer veri birikimi anlamına geliyor. Bu veri işleme sürecinde kullanılan Lenovo sistemleri esnek, ölçeklenebilir ve güvenli veri işlemesine izin veriyor.
Lenovo ve AUA işbirliği, Lenovo’nun yüksek performanslı bilgisayarlara verdiği önemin de bir göstergesi. Lenovo, 2015’te Stuttgart’ta açtığı Yüksek Performanslı Bilgisayarlar İnovasyon Merkezi’yle Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. Şirket, geçen yıl katıldığı Yüksek Performanslı Bilgisayarlar İçin Avrupa Teknoloji Platformu’ndaki rolüyle de araştırma önceliklerinin belirlenmesi ve bu alandaki gelişmelere öncelik verilerek ekonomik kalkınmaya destek olunması konularında kilit rol oynuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics