Ürün Teknoloji 01 NİSAN 2014 / 10:50

LİDAR düğümü çözülüyor

Türkiye LİDAR teknolojisini yıllardır tanıyor. BGS ve TerraSolid LİDAR çözümleri geliştiriyor

 Yaklaşık 12 yıldır BGS Bilgi Sistemleri ile çözüm ortağı olarak çalışmalarını yürüten TerraSolid, 2000’lı yılların başından bu yana LİDAR teknolojisinin veri işleme aşamasında çözüm üretiyor. Özellikle LİDAR teknolojileri alanında çeşitli başarılı çalışmalara imza atan TerraSolid, Avrupa, Amerika ve Asya pazarlarında önemli bir paya sahip olmuş. 
BGS Bilgi Sistemleri ve TerraSolid şu anda İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi Bimtaş A.Ş.’nin İstanbul 3 Boyutlu Kent Modelinin oluşturulması projesinde yazılım desteği sağlıyor. İstanbul’un tamamını kapsayan bu projede ölçümler LİDAR teknolojisi ile yapılıyor. Ölçümler sonucunda veri olarak Nokta Bulutu ve Hava Fotoğrafları elde ediliyor. Projenin veri işleme aşamasında TerraSolid yazılımları kullanılıyor. Veri işleme aşamaları ise temel olarak, veri kalibrasyonu, sınıflandırma, model oluşturma (DEM, DSM, nDSM), nesne çıkarımı (bina, ağaç, gerilim hattı vb.), ortofoto üretimi ve 3 boyutlu kent modeli üretimi şeklinde gerçekleşiyor.

Projenin en önemli özellikleri ise Türkiye’de yapılacak olan benzer çalışmalara örnek olması ve bu konudaki mevzuatın yerleşmesinde önemli bir etkisinin olacağının öngörülmesi
ETİKETLER : GPS LİDAR Terrasolid
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN