Ürün Teknoloji 04 ŞUBAT 2016 / 10:05

LTE odaklı çalışmalar, işbirlikleri ile çeşitleniyor

Qualcomm ve Deutsche Telekom birlikte yaptıkları testlerde, LAA (Lisans Destekli Erişim) özelliği sayesinde LTE'nin erişim alanının ve kapasitesinin daha da artırılabileceğini ve daha iyi mobil deneyim sunulabileceğini gösterdi.
Lisanslı ve lisanssız spektrum bantlarının birleştirilmesiyle yapılan son denemeler, LTE'nin LAA (Lisans Destekli Erişim)  ile birlikte erişim alanını ve kullanım kapasitesini genişletme yetkinliği ile kullanıcılara kusursuz mobil deneyimi sunuyor. Bu, ayrıca lisanssız spektrumda Wi-fi ile adil bir birlikteliğe de imkân sağlıyor.
 
Adım adım test süreci
Kablosuz şebeke üzerinden yapılan deneme, Almanya'nın Nüremberg kentinde, üç hafta süren geniş kapsamlı ölçüm çalışmaları sonucunda 20 Kasım 2015 tarihinde tamamlandı. Denemede, Qualcomm Technologies Ar-Ge Departmanı Qualcomm Research tarafından geliştirilen ve sevk edilen LAA test ekipmanı kullanıldı. Deutsche Telekom'un lisanslı spektrum sağladığı testler Qualcomm Technologies'in Nuremberg Kampüsü'nde yapıldı. LTE için sağlanan taşıyıcı sinyal 5 GHz lisanssız spektrumu ile takviye edilirken birçok bağlantı noktası da LAA test ağında kullanıldı. 
Test ekibi, LAA'nin genişletilen kapsama alanı ile kapasitesini ölçümledi ve ispatladı. LAA ile Wi-Fi bağlantının lisanslanmamış 5 GHz bandında adil bir şekilde bir arada bulunmaları aynı zamanda farklı radyo sinyallerinin enterferansı ile farklı sayıda bağlantı noktasının etkilenebileceğini ortaya koyuyor.
Küresel, lisanslanmamış bant regülasyonlarıyla uyum sağlaması için özel olarak tasarlanan LAA test ekipmanı, mevcut 3GPP Release 13 standardıyla uyumluluk gösteriyor. "Konuşmadan Önce Dinle" (Listen-Before-Talk) özelliğini de kapsıyor.
Avrupa ve Japonya gibi bölgelerde Net Kanal Değerlendirme Prosedürleri (Clear Channel Assessment Procedures) ve kanal doluluk limit bilgileri gerekiyor. LAA ile Wi-Fi bağlantıları arasında sağlanan adil spektrum kullanımı tüm senaryolar için denendi.
 
Deneyimleri görmek adına dönüm noktası
Deutsche Telekom Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı (CTO) Bruno Jacobfeuerborn’a göre, LAA; sürekli artan veri talebini karşılamaya yardımcı olacak ve daha iyi bir mobil bağlanabilirlik sunacak kilit teknolojilerden biri. Bu denemeler de kablosuz ekosistemin ve paydaşların, LAA'nin faydalarını ilk elden deneyimlemelerine yardımcı olacak. Qualcomm Technologies Genel Müdür Yardımcısı ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Matt Grob da, bu denemelerin, küresel LAA teknolojisinin Avrupa'daki kullanıcılara sunacağı gelişmiş deneyimleri göstermesi bakımından önemli bir dönüm noktası. 
 
5G yapısı daha da geliştirilecek
LAA, 4G LTE Advanced teknolojisinin sağladığı fayda kapsamını lisanssız spektrum bantları ile daha da genişletiyor. LAA, 2016'nın ilk yarısında hazır olması beklenen ve üçüncü nesil ortaklık projesi 3GPP Release 13’te mobil genişbant standartları paralelinde geliştirilen LTE Advanced Pro teknolojisinin yeni bir özelliği. Lisanslı ve lisanssız spektrumun birleştirilmesi, 4G LTE evrimi ile ortak bir 5G platformunun geliştirilmesi için öngörülen lisanssız spektrumun birleştirilmesi yönünde önemli bir adım demek.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN