Ürün Teknoloji 03 HAZİRAN 2017 / 16:30

Maratonun temeli Predix oldu

GE tarafından 13-14 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenen Endüstriyel İnternet Hackathon’una otuzu aşkın Türk girişimci ve yazılımcı katıldı. GE Türkiye İnovasyon Merkezi'nde 36 saat süren maraton kapsamında ortak bir çözüm üretmek için bir araya gelen altı ekip, endüstriyel internet platformu Predix üzerinde çalışma gerçekleştirdi ve kod yazdı.
Türkiye'nin otomotiv endüstrisine odaklı hackathon’da ekiplerden Predix'i kullanarak dijital bir çözüm yaratmaları istendi. Bu kapsamda, bir kamyon taşımacılığı şirketine ait beş bin kamyon ve şirketin yöneticilerine ve çalışanlarına ilişkin gerçek ve anonimleştirilmiş veriler ekiplere sunuldu. Daha sonra katılımcılardan bu yöneticilerin karşı karşıya olduğu bir sorunu çözmek üzere Predix'te gerçek verilere göre dijital bir uygulama geliştirmeleri istendi. GE Dijital ve Türkiye Teknoloji Merkezi liderleri ile İnovasyon Platformu Atölye de beyin fırtınası, eğitim, mentorluk ve strateji geliştirme konularında ekiplere rehberlik yaptı. Sektör uzmanlarından oluşan jüri, ekiplerin sunduğu çözümleri izlemek ve kazananı belirlemek üzere 13 Mayıs’ta merkeze geldi. Jüride TOFAŞ Ar-Ge ve İnovasyon Direktörü Ahmet Altekin, Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi Yöneticisi İskender Kaya, Türkiye Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Genel Koordinatörü Süheyl Babalı ve GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz yer aldı.
Maraton sonunda birincilik ödülünü ‘Efemes’ ve ‘ServisPro’ ekipleri paylaştı. Efemes; filo yöneticilerine, sürücülerin davranışlarını ve sürüş alışkanlıklarını analiz ederek plansız bakımları azaltmalarını sağlayacak bir destek yazılımı geliştirirken, ServisPro ise araçta gömülü verileri merkezi olarak analiz ederek ihtiyaç hâlinde yedek parça siparişini hızlandıran çözümü ile ödüle layık bulundu. GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz, “Predix, geleceğin dijital endüstriyel şirketlerine güç vermek üzere makineleri, verileri ve insanları birbirine bağlayan GE’nin Endüstriyel İnternet platformu. Endüstriyel işletmelerin daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli çalışmasını sağlamak için gerçek zamanlı veriler toplayıp analiz eden platform, GE'nin dijital çözümlerinin de temeli. Bölgede ilk kez düzenlen Predix Hackathonu’yla yazılım mühendisleri, otomotiv sektörünün duayenleri ile bir araya gelme şansını elde etti” yorumunu yaptı.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics