Ürün Teknoloji 11 NİSAN 2010 / 18:00

Masaüstünde hız ibresi yükseliyor

Uzun zamandır sözü geçen, CES ve CeBIT gibi fuarlarda birçok standda boy gösteren USB 3.0 teknolojisi sonunda dönüp dolaşıp Western Digital My Book 3.0 kılığına girerek masaüstümüze kondu. Sürücüyü karşımızda görünce oldukça heyecanlandık, çünkü yeni USB bağlantı standardı USB 2.0’dan 10 kat daha hızlı olmak gibi oldukça etkileyici bir vaatle geliyordu. Bize gelen 1 terabyte kapasiteli My Book 3.0, masaüstü kullanım için tasarlanmış ve My Book serisinin daha önceki tasarım felsefesini aynen yansıtan bir görünümdeydi. Aygıt masaüstünde dik koyulunca kitap gibi duruyor. Kutudan USB 3.0 desteği olmayan bilgisayarlar için bir de 2 girişli PCI Express USB 3.0 kartı çıkıyor ki, bu kart olmasa zaten ürünü deneyemezdik. Bu arada ürün üzerindeki mini USB 3.0 yuvasının hayli özgün olduğunu da belirtelim.
Gelelim hız konusuna. USB 3.0’ın vaadi, teorik olarak USB 2.0’dan 10 kat daha hızlı olacağı yönünde. Yaptığımız denemelerde klasördeki dosya sayısı, kopyalanan dosyaların niteliği ve büyüklüğüne bağlı olarak USB 2.0 sürücülerle arasında 2 ila 6 kat arasında hız farkı gözlemledik. Neticede 7 gigabyte bir dosyayı 2 dakikada kopyalamak varken kim 6 dakika beklemek ister? Böyle şeyler insanda çok kolay alışkanlık yapıyor.
USB 3.0 teknolojisinin yeni olması nedeniyle başlangıçta fiyat kapasite oranı biraz tuzlu olsa da, My Book 3.0’ı kesinlikle öneriyoruz.

Özetle WD My Book 3.0

Nedir:
USB 3.0 destekli harici sabit disk sürücü.
Artıları:
Hızlı, hem de fena hızlı. USB 3.0 desteklemeyen bilgisayarlar için kartı beraberinde geliyor.
Eksileri:
Beraberinde gelen kart sadece masaüstü bilgisayarlarla uyumlu.
Fiyatı: 200 dolar+KDV
ETİKETLER : Sayı:766

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics