Ürün Teknoloji 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

Masaüstünün taşınabilir hali

Maple Mobil PC, yerel pazarın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek bir ürün olmaya aday.

AS/COM’un piyasaya sunduğu Maple Mobil PC, yerel pazarın ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş bir ürün. Şu anda Türkiye’nin ardından dünyada da satışlarına başlandı.
Temelleri 35 yıllık sektör deneyimine dayanan AS/COM, 17 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Faaliyetlerine başladığı 1993 yılından bu yana Maple markasını pazara sunan şirket, geçtiğimiz aylarda Maple Mobil PC ürününü kullanıcılarla buluşturdu. Küçük tasarımıyla ve düşük elektrik sarfiyatıyla dikkat çeken ürün, AS/COM’un hedef kitlesini yani kurumsal kullanıcıları adresliyor. Türkiye’deki kullanıcı profili ihtiyaçlarına göre inovasyonu gerçekleşen Maple Mobil PC’nin dünyada da satışları başladı. Ürünün, masaüstü bilgsayar grubuna alternatif olması hedefleniyor.

Düşük enerji sarfiyatı
Müşteriye katma değer sağlayacak ürünler sunmak yönünde çaba sarfettiklerini vurgulayan AS/COM Genel Müdürü Taylan Ardanıç, son yıllarda ince istemciler piyasaya sunan markanın, piyasadaki talep nedeniyle PC alanına yöneldiğini ifade etti. Dolayısıyla Maple PC kullanıcılarla buluşmuş oldu. Ardanıç, Maple Mobil PC hakkında şu bilgileri verdi: “Satışa sunduğumuz Maple PC’nin kullanıcılara sunduğu pek çok avantaj söz konusu. Günümüzde tasarruf çok önemli bir faktör. Standart bir masaüstü bilgisayar kasasından çok daha küçük bir kasaya sahip Maple Mobil PC’yi aynı zamanda çevreci bir bilgisayar olarak nitelendiriyoruz. Biz standart kasa yerine yeni nesil, çevreci bir sistem ortaya koyuyoruz. Bu ürünü masaüstü bilgisayara alternatif olarak piyasaya sunduk. Ürünün en büyük avantajlarından bir tanesi düşük enerji sarfiyatı sağlaması. Standart bir masaüstü ürününün enerji sarfiyatı 300-400w iken 30w elektrik sarfiyatı söz konusu. Arada önemli bir fark var. Bu sayede sadece kullanıcı değil Türkiye kazanmış oluyor. Beş yılda bir PC’den bin 725 TL değerinde elektrik sarfiyatı anlamında ekonomi yapılıyor. Bu rakam 100 kullanıcıda 172 bin 500 TL; bin kullanıcıda ise 1 milyon 725 bin  TL elektrik tasarrufu anlamına geliyor.”

Beş bin adet satış hedefi
Maple’ın 2001 yılı itibariyle ince istemci pazarına girdiğini belirten Ardanıç, “PC pazarında ise son altı aydır çalışmalarının sürdüğünü belirtti ve ekledi: “Satışlarımız başarılı şekilde sürüyor. Sattığımız ürün niş bir ürün ve her sektörde kabul görüyor. Yıl sonuna kadar 5 bin adet satış gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ürün tanındıkça bu rakam daha da artacaktır.”

Bir PC’den beklenen her şey

Maple PC fansız soğutma sistemiyle çalışıyor. Bu, ürünün çok daha sessiz çalışmasını sağlıyor. Küçük tasarımıyla az yer kaplayan bilgisayar, standart bir bilgisayardan beklenen tüm özellikleri sunuyor. Intel 1.6 GHz sanal çift çekirdek işlemciye sahip bilgisayar, 2 GB DDR2 bellek, istendiğinde 500 GB’a kadar yükseltilebilen 160 GB sabit disk, altı adet USB, 2 adet seri ve bir adet paralel giriş gibi özellikler de kullanıcılara sunuluyor. Çift ekran bağlanabilen Maple PC’nin kasanın genişliği 6 cm, derinliği 23 cm ve yüksekliği 26 cm.  Ağırlığı ise 2.5 kilo. Bu nedenle ürünün kolayca taşınabildiğini belirten Ardanıç, “Burada ürüne mobil dememizin sebebi, taşınabilirliğini vurgulamak. Yoksa tabii bir el ya da dizüstü bilgisayar iddiası taşımıyoruz” dedi.
Bundan 30-40 yıl önce oda boyutundaki bilgisayarlar yerini avuca sığabilen sistemlere bıraktı. Teknolojide gelinen noktaya işaret eden Ardanıç, “Artık küçücük yongaların içerisine binlerce megabaytlık bilgi sığdırılabiliyor. Bir terabaytlık veriyi el kadar bir cihaza sığdırabiliyorsunuz. Kaldıki bundan 40 yıl önce terabayt terminolojisi bile yoktu. Teknoloji bu noktaya gelmiş durumda. Tabii biz geleceğe bakıyoruz ve bu anlayışla piyasaya ürünler sunuyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:781

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics