Ürün Teknoloji 03 OCAK 2010 / 23:00

MP3 çalarlar rejime girdi

Öyle ilginç bir çağa geldik ki, endüstriyel tasarımların boyutu artık neredeyse evrensel standartlarla sınırlanır hale geldi. HDMI yuvasının boyutlarını zorlayan incelikteki LCD televizyonlarından sonra şimdi de gördük ki, sanırım bunu okuyan çoğu kişiden bile yaşlı olan 3.5 inç kulaklık yuvası yakında sürekli incelerek hafifleyen yeni nesil iPod’ların başına dert olacak. Bize bunu söyleten, 5. nesil iPod nano’nun ortaya koyduğu tasarım. Kenarlardan ince başlayıp ortaya doğru bombelenen yeni iPod tasarımınca incelik artık öyle bir noktaya gelmiş ki, kulaklığı cihaza bağladığınızda kenarlardan pot yapıyor. Evet, yeni nesil iPod nano’da ilgimizi çeken ilk şey bu oldu. Bu nedenle cihazı elinizde tutarken sanki bir Çin porseleni gibi kırılgan ve zarif olduğu izlenimine kapılıyorsunuz. Ama aslında incelediğinizde görüyorsunuz ki metal gövdeli, gayet sağlam bir cihaz.

MP3_calarlar3Nano’nun 5. nesilde getirdiği yenilikler sadece tasarımla da sınırlı değil. Yeni iPod nano, Apple’ın üzerinde ekran barındıran müzikçalar serisinin şimdiye kadar çıkan en ince ve en becerikli üyelerinden biri. Üstelik Apple’ı yakından takip edenlerin devrim olarak nitelendirebilecekleri yeniliklere de sahip. Örneğin FM radyo! Evet, inanması güç ama geçen neredeyse 10 yılın ardından Apple nihayet yeni nano ile iPod serisine radyo ekledi. Üstelik eklemekle de kalmayıp, bunu oldukça kullanışlı bir arayüzle donatmış. Örneğin radyo dinlerken canlı yayını dondurmak, arka planda kaydetmek ve program akışı üzerinde ileri geri gitmek gibi ilginç şeyler yapabiliyorsunuz.

Kamerası bile var
2,2 inçlik geniş bir ekranla donatılan yeni iPod nano’nun ekranı, video ve resim görüntüleme konusunda gayet iyi bir yetenek sergiliyor. Bu zaten bu sınıf cihazlarda alıştığımız bir durum. Alışık olmadığımız durum ise yeni nano’nun arkasındaki kamera. Giriş seviyesi bir kamera için gayet memnun edici sonuçlar veren bu kameranın esas amacı ise çekilen kısa videoları sosyal mecralarda paylaşmak. Üstelik bunu nereye, nasıl eklediklerini anlayamadığımız minik bir hoparlörle de desteklemişler. Biraz zor duyuluyor ama yine de hiç yoktan iyidir. Cihaz müzik dinlerken 24 saat, video izlerken 5 saat civarında pil ömrüne sahip.
Özetle kulaklık girişini bile zorlayan incelik, zarif tasarım, radyo, kamera, geniş ekran, hatta adımsayar derken yeni 5. nesil iPod nano’yu, Apple’ın iPod ürün ailesinde şimdiye dek tüketiciyle buluşan en kapsamlı ve zarif ürün olarak adlandırmak yanlış olmaz. Zengin renkler ve    8 - 16 GB kapasite arasında seçim sunan ürünün fiyatı kendi sınıfındaki diğer ürünlere göre biraz yüksek olsa da, iPod serisinde verdiğiniz paranın karşılığını bu denli alabileceğiniz başka bir örnek yok.

MP3_calarlar1iPod Shuffle makyajlandı

Apple’ın yeni nesil iPod serisinin bir diğer ilgi çekici ürünü de 3. nesil iPod Shuffle oldu. “Hayat gelişigüzeldir” sloganı olan ürünsadece bir müzik çalar. Sadece kulaklık girişi ve hem açıp kapamaya hem karıştırma fonksiyonunu açmaya yarayan bir kaydırma tuşu var. Yeni nesil Shuffle’da ses ve çalma kontrolleri ise kulaklık kablosundaki küçük bir kontrolcüye emanet edilmiş. Taktığınız yerde kravat iğnesi gibi duran cihazın en dikkat çekici özelliği VoiceOver. Yeni Shuffle bu özelliği sayesinde kulaklık üzerindeki bir tuşa dokunduğunuzda dinlediğiniz parçanın adını ve kimin söylediğini kulağınıza fısıldayabiliyor.

Özetle iPod nano

.    Nedir:
iPod serisinin son üyesi olan gayet becerikli bir medya oynatıcı.
.    Artıları:
İnce ve zarif tasarım, kapsamlı özellikler, geniş ve net ekran.
.    Eksileri: Fiyat.
.   Fiyatı: 8 GB 473 TL, 16 GB 550 TL.
ETİKETLER : Sayı:752

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics