Ürün Teknoloji 19 MART 2017 / 14:47

MS’lilere özel mobil uygulama

Novartis, geliştirdiği MS Takip mobil uygulama ile MS’lilerin genel sağlık durumlarını ve hastalık belirtilerini daha kolay takip etmelerini sağlıyor. Bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan MS, bağışıklık sisteminin normal işleyişinin bozulması sonucu beyin ve omurilikteki sinir hücrelerinin zarar görmesi ile meydana geliyor. Her insanda farklı belirtilerle seyredebilen bir hastalık olan MS, görme bozukluğu, güç veya denge kaybı, konuşma bozuklukları, yorgun hissetme, uyuşma veya karıncalanma hissi gibi belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Bu belirtilerin şiddeti, süresi ve uzun dönemdeki seyri de hastadan hastaya değişiyor. Novartis’in küresel bazda geliştirdiği SymTrac uygulamasının Türkçe versiyonu olan MS Takip de MS’lilere hastalıklarını kolayca takip etme imkanı sunuyor.
MS Takip mobil uygulamasını Türkiye’deki yaklaşık 40 bin MS’linin kullanımına sunan Novartis’in Nörobilim İş Birimi Direktörü Berrak Yücel “Türkiye MS Derneği ve İzmir MS Derneği işbirliği ile hayata geçen web tabanlı bir bilinçlendirme platformu olan ‘Yol ArkadaşıMSın’ aracılığıyla geniş kitlelere ulaşmayı başardık. Şimdi de MS Takip ile MS’lilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz” dedi.
Mobil uygulama ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için www.Yolarkadaşımsın.com web sitesini ziyaret etmek mümkün. iOS ve Android tabanlı mobil cihazlara ücretsiz olarak indirilebilen MS Takip uygulamasına kişi kendini tanımlayarak giriş yapabiliyor. Günlük, ilaç ve randevu hatırlatma, egzersiz programı, alerji bölümleri bulunan uygulamada kişi “Bugün MS’iniz nasıldı?” sorusuna verdiği iyi, orta, kötü yanıtına göre hasta belirti takip ekranına yönlendiriliyor. Bu bölümde hasta Konsantrasyon, Hafıza, Duygudurum, Egzersiz, Enerji ve Uyku başlıklarında 0-kötü, 10-iyi arasında puan vererek sağlık durumunu kayıt ediyor. Kayıtlı veriler, istenen zaman diliminde raporlanabiliyor ve düzenli kontrollerde hekime hastalığın seyri hakkında bilgi sahibi olacağı veri sağlanıyor. Uygulama kapsamında girilen tüm veriler, gizli bir şekilde sadece kullanıcının telefonunda saklanırken, uygulamayı kullanan kişi paylaşmak istemediği sürece hiç kimse bu verilere ulaşamıyor.
İlaç ve randevu hatırlatmaları ile tedavinin aksamadan devamını sağlayan MS Takip, detaylı bir egzersiz programı da sunuyor. İngiltere’nin MS ile ilgili önde gelen yardım kuruluşu MS Trust’ın uzman bir nöro-fizyoterapist eşliğinde geliştirdiği egzersiz programı, hareketlerin nasıl yapılacağını görsel olarak anlatırken, programın nasıl tamamlanacağı konusunda rehberlik de yapıyor. 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics