Ürün Teknoloji 03 EKİM 2011 / 10:43

Nasıl satın alınır?

Satın alırken işe her zaman ihtiyaç ve bütçeyi düşünerek başlamak gerekiyor.

Bilgisayar, TV, cep telefonu veya tablet gibi teknolojik oyuncakları satın alırken işe her zaman ihtiyaç ve bütçeyi düşünerek başlamak gerekiyor. Sonra iş doğru ürünü bulmaya kalıyor.

Teknolojiyi satın alırken karpuz seçiyormuş gibi davranamazsınız. Çünkü eve geldiğinizde o kabuk yavaş yavaş soyulacak ve gerçekler ortaya çıkacak. Eşinizin, dostunuzun tecrübelerini dinlemekte elbet fayda var ama cebinizden çıkacak şey para olunca daha gerçek bilgilere ihtiyaç duyacaksınız. Şu anki işinizde sunucuların ve kurumsal yazılımların satın alma kararlarını verebilirsiniz. Unutmayın ki, bu sizi Angry Birds oynayacağınız cep telefonunuzu, çocuğunuza emanet edeceğiniz dizüstü bilgisayarınızı veya ailece izleyeceğiniz TV’nizi seçerken kurtarmayabilir.
Öncelikle son kullanıcı ürünleriyle kurumsal ürünler arasındaki en büyük ortak noktaya değinmek yerinde olacak. Her iki tarafta da satın alma kararı ihtiyaçlar ve bütçe unsurlarıyla şekilleniyor. Yani önce bir şeye ihtiyaç duyarsınız, sonra bütçenize bakarsınız sonra bütçeniz doğrultusunda ihtiyacınızı giderirsiniz. Son kullanıcı ürünlerine yönelirken de ilk yapılacak iş ihtiyaçları ve bütçeyi belirlemek. Doğru ürün veya hizmeti bulmak sonra geliyor.

İhtiyacı belirlemek
Söz konusu olan bir TV veya cep telefonu olabilir.
İşe başlamanız gereken noktayı biliyorsunuz. 55 ekran tüplü TV’nizden sıkıldıysanız tam olarak neden başka bir TV’ye ihtiyaç duyduğunuz sorusunu kendinize yöneltmelisiniz. Daha büyük ekran mı, daha yüksek görüntü kalitesi mi yoksa sadece kolayca kurulan bir bilgisayar bağlantısı veya medya oynatabilme özelliği mi? Bu soru bütçenizi mantıklı bir şekilde kullanarak hedefi tutturmanız için kilit nokta.
TV’yi ele alalım. İhtiyacınız, gözleri eskisi gibi görmeyen babanızın ana haber bültenlerinde geçen alt yazıları kolayca okuyabileceği, gerektiğinde kendine film seçerek saatlerce oyalanabileceği bir TV ise piyasadaki en yeni modellerin birçoğunu çoktan elediniz anlamına gelir. Size gerekli olan TV, oturma odanızın veya salonunuzun duvarında sırıtmayacak büyüklükte, görüş açısı fazla ve medya oynatabilme yeteneği olan bir  model.
ETİKETLER : Sayı:840

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics